CS Ocna Mureș schimbă poarta: vine Onciu (Sticla Turda), a plecat Ed. Mihail (la Petrolul Ploiești)
Modificări între buturile divizionarei terțe CS Ocna Mureș în startul acestui an: astfel a plecat portarul Eduard Mihail (s-a întors la divizionara secundă Petrolul Ploiești, de unde fusese împrumutat în vara trecută, fiind inclus în efectiv de antrenorul Nae Constantin), dar a venit Andrei Onciu (ex-Sticla Arieșul Turda, la care turdenii au renunțat imediat după ultima etapă din 2021, acel 1-2 de pe “Cetate” cu Unirea Alba Iulia).
Cei doi goalkeeperi sunt jucători Under, iar în prima parte a campionatului au fost titulari la cele două competitoare ce activează în Seria a 9-a a Ligii a 3-a. Onciu (n. 2002) este originar din Vaslui și aparține de Ardealul Cluj, atât el cât și clubul de care aparține dându-și acceptul în privința mutării, astfel că fotbalistul (foto, în galben) va fi prezent la reunirea formației din orașul salin programată luni, 24 ianuarie, în efectiv fiind inclus și localnicul Răzvan Oprinca (n. 2006).
Ed. Mihail este al 4-lea jucător care a încheiat conturile cu CS Onca Mureș în pauza competițională după Frențiu (plecat la CS Universitatea Alba Iulia), Tegbo (contract reziliat) și Neșan (liga a 4-a Mureș). Pe de altă parte, ocnamureșenii au bifat deja 3 achiziții: Vasinc (originar din Unirea, fost la Someșul Dej), Al. Giurgiu (Unirea Alba Iulia) și Onciu (Sticla Arieșul Turda).
În prima săptămână de antrenamente, antrenorul Paul Ciucă îi va urmări la lucru și pe mijlocașul Alex Petruș (22 de ani, fost la CFR Cluj 2, Sănătatea Cluj și Minaur Baia Mare), fundașul lateral Dragoș Balint (20 de ani, ex-Someșul Dej 2), apărătorul Alexandru Bochiș (n. 2002, Atletic Olimpia Gherla) și Antonio Savu (n. 2001, fundaș sau mijlocaș central, legitimat la CSO Plopeni), iar în funcție de rezolvarea transferurilor se va decide și asupra unor posibile plecări. Amicalele iernii sunt cu Victoria Viișoara (locul 4 în liga a 4-a, Cluj) – în 5 februarie, Sticla Arieșul Turda (12 și 26 februarie), Unirea Ungheni (19 februarie) și Olimpia Aiud (5 martie).
După cel mai bun sezon din ultimii ani, CS Ocna Mureș iernează pe locul al 6-lea, cu 16 puncte, cu trei etape înaintea încheierii sezonului regular. Cu șanse pur matematice de a mai intra în play-off, ocnamureșenii debutează în primăvară cu un meci intern, în 12 martie, contra penultimei clasate Sănătatea Cluj (11 puncte).
Foto: Turda News
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață