CS Ocna Mureș – Gloria Bistrița-Năsăud 1-1 (0-1), în ultima etapă a sezonului regular din Liga a 3-a
În ultima etapă a sezonului regular al eșalonului terț, întâlnirea între vecinele din clasament, CS Ocna Mureș (locul 6, 19 puncte) și Gloria Bistrița-Năsăud (poziția a 5-a, 23 de puncte), a fost încheiată la egalitate, scor 1-1 (0-1)
Oaspeții au deschis scorul în minutul 32 prin Al. Stoica (după o eroare a portarul Ed. Mihail a rezultat un corner, iar la faza următoare atacantul Bistriței l-a devansat pe D. Lupșan), iar Socaci a egalat în mintul 74 (a trimis de la 30 de metri în poarta goală după o degajare greșită a goalkeeperului Oct. Ivan). În minutul 80, gazdele au rămas în inferioritate, prin eliminarea lui Ceaca (inițial s-a dat lovitură liberă pentru gazde, dar centralul a întors decizia după ce a văzut sânge la apărătorul advers), ce a primit al doilea „roșu” în acest sezon. Ocnamureșenii, ce acuză o criză de efectiv, au lovit barele în două rânduri, prin Cioară (în prima repriză, un șut cu dreptul) și după pauză prin Vasinc (reluare cu capul), ambele la scorul de 0-1.
„Ținând cont că am revenit de la 0-1, aș putea spune că rezultatul este echitabil, dar până la 1-1 am avut două bare, deci putem câștiga. La egal eram peste adversar, dar eliminarea lui Ceaca a făcut să încline balanța în favoarea bistrițenilor și am scos doar un punct. E clar în ceea ce privește arbitrajul, cum a fost eliminat Ceaca și alte interpretări, e un regulament pentru echipe mici și altul pentru cei mari, gen Bistrița sau Hunedoara, care reprezintă ceva în fotbalul românesc raportat la Ocna Mureș. Și așa suntem puțini, mai avem și eliminări și mai e mult de jucat. Ne pregătim și vedem ce va fi„, a transmis Paul Ciucă.
Bistrițenii, pregătiți de antrenorul Adrian Falub (cel ce a promovat cu Unirea Alba Iulia în Liga 1 în 2009), au bifat prima deplasare din acest an. “Soda dragă” s-a călăuzit în ultimele jocuri după principiul “una rece” (eșec acasă, 2-3 cu “virușii verzi”) și “alta caldă” (1-0, pe “Cetate”, în derby “de Alba”, reușită a golgheterului Cioară, 7 goluri).
CS Ocna Mureș va debuta în play-out tot pe teren propriu, în prima sâmbătă din aprilie, cu Avântul Reghin, iar în a doua etapă se va revedea cu Gloria… la Bistrița.
CS Ocna Mureș: Ed. Mihail – Pintilie, D. Lupșan, Guț, Cunțan – Al. Giurgiu – Coltor (65, Ognean), Socaci/ cpt, Vasinc, Cioară (65, Cioargă) – Ceaca; rezerve A. Anghel, Moise, Ov. Truță. Antrenori Paul Ciucă, Romeo Arinar.
Gloria: Oct. Ivan – Hasnaș, Fl. Cordoș, Meșter, Sulici, Trifan, Covaciu, B. Vasile, A. Damian, Curtuiuș, Al. Stoica; rezerve Neacșu, D. Buia, Milandru, Enescu, Andrecuț, Stoianof, Chirlejan, Nalați, Mihali. Antrenor Adrian Falub.
Arbitri: Cr. Pascu, B. Vasile, C. Prodan (toți Sibiu) Observatori L. Szanto (Tg. Mureș), M. Orbonaș (Ilia)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]









