CS Ocna Mureș – Avântul Reghin 0-1 (0-0), la al doilea meci consecutiv acasă pentru ocnamureşeni / „Soda dragă” cu ocaziile, reghinenii cu… golul şi victoria
După 2-1 cu Sticla Arieșul Turda, CS Ocna Mureș a disputat al doilea joc consecutiv acasă, cu Avântul Reghin, în etapa a 2-a a Seriei a 9-a a Ligii a 3-a, pierzând la limită, scor 0-1 (0-0).
A marcat: S. Chirilă (73).
„Alb-albaştrii” s-au recunoscut învinşi la capătul unei dispute în care au fost vioara întâi, cel puţin până la primirea golului care s-a dovedit decisiv în stabilirea rezultatului final.
În startul disputei, reghineanul C. Chirilă a trimis peste poartă de la marginea careului, dintr-o poziţie extrem de favorabilă (6). Amfitrionii s-au dezmorţit, iar Tegbo a zguduit transversala porţii lui Bucin după ce a recuperat o minge în careul advers (14). Acelaşi Tegbo a inventat o diagonală de 30 de metri care l-a pus pe Ceaca în postura de a încerca să înscrie la colţul lung de la marginea careului, lateral dreapta, pe lângă portarul vizitatorilor, ieşit în întâmpinarea sa, dar, ca din senin, a apărut o deviere, astfel că mingea s-a dus agonizant pe lângă bara din dreapta lui Bucin (16).
În replică, C. Chirilă a expediat un şut slab din poziţie bună, execuţia sa fiind pradă uşoară pentru portarul E. Mihail (18). În minutul 38, Guţ a recuperat o minge din picioarele unui adversar la marginea careului mare, a şutat, însă nu a izbutit să-l suprindă pe portarul Avântului.
*Două goluri anulate echipei din Ocna Mureş!
Au urmat două goluri anulate ocnamureşenilor. De fiecare dată, în minutele 45+1 şi 50, cel care a trimis mingea în poarta adversă a fost Cioară, reuşitele sale fiind anulate pentru osfaid, în primul caz după multe parlamentări.
După şutul peste poartă de la marginea careului al lui Ceaca (52) jocul a intrat într-o perioadă secetoasă din punct de vedere al oportunităţilor. Ca o lovitură de ciocan a căzut, pe acest fond, unicul gol al partidei. S. Chirilă a finalizat cu o execuţie spectaculoasă, din interiorul careului, care l-a lăsat fără replică pe portarul E. Mihail (73).
După gol, reghinenii au reuşit să conserve rezultatul, profitând şi de scăderea evidentă a forţei ofensive a gazdelor. Ocnamureşenii au suferit astfel prima înfrângere din noua ediţie a întrecerii fotbalistice din eşalonul terţ.
Echipe:
CS Ocna Mureş: E. Mihail – Cunţan, Haiduc, Cioplântă, Al. Kiraly, Căt. Creţ, Guţ/cpt, Socaci, Tegbo, Ceaca, Cioară. Au mai jucat: Neşan, Cl. Coltor. Pe bancă: An. Anghel – Ov. Truţă, Pintilie, Cl. Marcu, Casian, Hetea, Frențiu. Antrenor Paul Ciucă – principal, Romeo Arinar – secund
Avântul Reghin: Bucin / cpt. – Bugnar, Suciu, Hasnaş, Harko, Şerbănaţi, S. Chirilă, Vrabie, Murar, Popa, C. Chirilă. Au mai jucat: R. Moldovan, Sămărghiţan. Pe bancă: Csegedi – M. Pop, Toth, Nimrod. Antrenor Vilmos Stoica – principal
Arbitri: Marius Nechita Chioran – P. Cîmpeanu, A. Revnic (toţi din Cluj Napoca); Observatori: D. Ciocănea (Sibiu), C. Mardan (Făgăraș)
foto: arhivă
Lucian DĂRĂMUȘ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”, revenit după aproape 3 decenii în „alb-negru” Cristian Pustai (58 de ani) este noul antrenor principal al divizionarei terțe CSM Unirea Alba Iulia. Tehnicianul din Mediaș ce are prezențe în Europa League cu […]
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada,
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Măda, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]










