CRIZĂ a apei în România: Apele Române anunță fenomene extreme cu efecte imediate
CRIZĂ a apei în România: Apele Române anunță fenomene extreme cu efecte imediate
România ar putea fi afectată de o criză a apei, avertizează Administrația Națională Apele Române, fiind doar unul dintre avertismentele dintr-o serie de scenarii sumbre cu privire la viitorul apropiat, arată DCNEWS.ro.
”Schimbările climatice pot avea, în următorii ani, un impact major asupra resurselor de apă din România, arată cele mai recente studii efectuate de Administrația Națională Apele Române (ANAR) și Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA). Fenomenele extreme, secete și inundații, vor conduce la creșterea temperaturii apelor și variații semnificative în regimul precipitațiilor.” avertizează Administrația Națională Apele Române (ANAR), într-o postare pe Facebook.
Efecte directe asupra ”disponibilului apei”
Creșterea temperaturii apelor și variațiile semnificative în regimul precipitaților vor avea efecte imediate. Conform ANAR, printre efectele imediate se numără ”creșterea frecvenței și amplitudinii inundațiilor, inclusiv a inundațiilor rapide; mărirea în intensitate și durată a secetelor; accentuarea impactului surselor de poluare cu efecte negative directe atât asupra disponibilului apei, cât și asupra calității și biodiversității acvatice.”
Sursa citată anunță efecte și pe termen lung.
”Pe termen lung, pot schimba distribuția speciilor acvatice, crescând riscul de apariție și dezvoltare a speciilor invazive. În actualele proiecte ale Planurilor actualizate de Management ale Bazinelor Hidrografice (2021), aflate în dezbatere publică pe site-ul www.rowater.ro, specialiștii de la Apele Române prezintă măsuri concrete de atenuare și adaptare la schimbările climatice.” conform ANAR.
Nu doar criza apei îngrijorează românii. În timp ce din Austria vine un semnal de alarmă cu privire la o criză a energiei, în România, deja de ceva timp, profesorul de economie Mircea Coșea transmite avertismente cu privire la o criză alimentară.
Urmează o criză alimentară, avertizează profesorul Mircea Coșea
”Producția agricolă va declanșa o criză alimentară importantă, peste 5-10 ani, care se va vedea nu prin producție, ci prin prețuri, care vor crește foarte mult, lucru care deja se vede în anumite zone și-n anumite perioade. În 2020-2021, prețurile agricole au crescut în permanență, prețurile agro-alimentare, incluzând aici și produsele din carne.” a spus profesorul Mircea Coșea, pentru DCNews.
Printre cauzele care au dus la creșterea acestor prețuri stau efectele meteorologice (precum seceta), dar și ”goana după producții foarte mari și foarte accesibile”, generată de consumerismul ridicat, care a dus la scăderea foarte importantă a prețurilor de achiziție, a mai subliniat profesorul de economie. Astfel, totul este într-o strânsă legătură, iar semnale vin pe toate direcțiile.
Sursa: DCNEWS.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion. El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]










