Creșterea eficienței energice pentru Liceul Tehnologic Dorin Pavel din Alba Iulia. Proiectul pe masa consilierilor locali
Creșterea eficienței energice pentru Liceul Tehnologic Dorin Pavel din Alba Iulia. Proiectul pe masa consilierilor locali
Liceul Tehnologic Dorin Pavel din Alba Iulia va beneficia de un proiect pentru creșterea eficienței energetice, în cazul unui vot favorabil din partea Consiliului Local.
În cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă, Componenta 5- Valul renovării, Axa 2-Schema de granturi pentru eficienţă energetică şi rezilienţă în clădiri publice, Operaţiunea B.2 Renovarea energetică moderată a clădirilor publice, Municipiul Alba Iulia a depus, în platforma dedicată a apelului, proiectul cu titlul – “CREŞTEREA EFICIENŢEI ENERGETICE A CLĂDIRILOR DE ÎNVĂŢĂMÂNT DIN MUNICIPIUL ALBA IULIA – LICEUL TEHNOLOGIC DORIN PAVEL – CORP A – LICEU”.
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă renovarea energetică moderată a clădirilor publice, respectiv a LICEULUI TEHNOLOGIC DORIN PAVEL – CORP A – LICEU.
La depunerea proiectului a fost solicitată de către finanţator HCL privind aprobarea depunerii proiectului, respectiv HCL 482/07.10.2022 privind aprobarea depunerii proiectului “CREŞTEREA EFICIENŢEI ENERGETICE A CLĂDIRILOR DE ÎNVĂŢĂMÂNT DIN MUNICIPIUL ALBA IULIA – LICEUL TEHNOLOGIC DORIN PAVEL – CORP A – LICEU” şi participarea la Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă – Componenta 5- Valul renovării.
Urmare a semnării contractului de finanţare nr. 10407/26.01.2023, semnat de către UAT Municipiul Alba Iulia la data de 13.02.2023, este necesară emiterea HCL-ului privind aprobarea proiectului şi înfiinţarea Unităţii de Management a Proiectului.
Valoarea cheltuielilor eligibile a proiectului “CREŞTEREA EFICIENŢEI ENERGETICE A CLĂDIRILOR DE ÎNVĂŢĂMÂNT DIN MUNICIPIUL ALBA IULIA – LICEUL TEHNOLOGIC DORIN PAVEL – CORP A – LICEU”, este de 6.987.997,13 lei (fără TVA), la care se adaugă TVA în valoare de 1.327.719,45 lei, contribuţie asigurată în cadrul PNRR, la care se adaugă contribuţia proprie a beneficiarului ce constă în cheltuielile neeligibile care pot apărea pe durata implementării proiectului, sume ce vor fi asigurate din bugetul local al Municipiului Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)