Crește numărul denunțurilor împotriva comisarului Traian Berbeceanu

*Arestare preventivă prelungită după ce Mircia Muntean, fostul primar al municipiului Deva și o persoană cercetată în dosarul Hidra au formulat denunțuri

Prelungirea mandatului de arestare a fostului șef al BCCO Alba Iulia a venit, se pare, în urma a două noi denunțuri adăugate la dosar, după cum precizează site-ul Lumea Justiției (luju.ro)

ELIT

Avocatul lui Berbeceanu, Daniel Tiliciu, a declarat pentru lumeajustitiei.ro că procurorii DIICOT au depus la dosar două denunțuri împotriva lui Traian Berbeceanu, formulate de către fostul primar al municipiului Deva, Mircia Muntean, recent condamnat definitiv la 4 ani de închisoare, dar și de o persoană cercetată în dosarul Hidra. Potrivit lui Tiliciu, Traian Berbeceanu a lucrat în trecut în dosarele celor doi. Aceștia se adaugă pe lista celor 21 de martori care au dat până în prezent declarații împotriva polițistului, martori care potrivit avocatului sunt ”lideri ai lumii interlope, inculpaţi în diferite dosare penale, fapt ce îi decredibilizează”: Ioan Petru, Zercula,Vasile Sorin, Pera, Balint, Udrea, Sionei, Cupețiu, Montava, Bota, Simota, Margan, Lăcătuș Valer etc.

Reamintim că judecătoarea Adriana Elena Bajan de la Curtea de Apel București a decis marți, 19 noiembrie 2013, ca Traian Berbeceanu să rămână în arest după ce procurorii DIICOT central au cerut prelungirea mandatului de arestare preventivă pentru încă 30 de zile. Decizia a fost atacata cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Inițial, cererea procurorilor DIICOT trebuia soluționată încă de luni, 18 noiembrie 2013, însă ședința a fost amânată după ce avocatul Daniel Tiliciu a cerut amânarea pentru o zi a soluționării cererii.

ADEZIUNE PLUS

Traian Berbeceanu a fost reținut de DIICOT Alba în data de 23 octombrie a.c., fiind acuzat de sprijinirea unei grupări de evazioniști. La începutul lunii noiembrie dosarul fostului șef al BCCOA Alba a fost preluat de DIICOT – structura centrală pe motiv că astfel ar fi înlăturate orice suspiciuni cu privire la modul în care se efectuează cercetările în cauza. De asemenea, decizia are legătură și cu complexitatea dosarului.

În ziua în care a fost reținut, în media a apărut o scrisoare redactată de Traian Berbeceanu, pe care acesta i-a lăsat-o unui apropiat în cuprinsul căreia a oferit detalii despre modul în care a fost „lucrat” chiar de oameni din interiorul DIICOT Alba. (R.S.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Drumul vicinal dintre Întregalde și Pârâul Teopului va fi modernizat: Poriectul a primit undă verde de la APM

Agenția pentru Protecția Mediului Alba a dat undă verde pentru proiectul ”Modernizare drum vicinal, între satul Întregalde-Pârâul Teopului, comuna Întregalde,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

Wolf 20 noiembrie 2013 at 15:34

Dar o persoana fara cazier, -una singura, imaculata ca roua diminetii, respectata si admirata de toata lumea, nesuspectata de interese obscure, nu pune un denunt la adresa COMISARULUI SEF BERBECEANU? Este terifiant ceea ce se intampla! Inculpatii, detinutii dovediti cu probe, cer inchiderea celui care i-a anchetat si i-a bagat la mititica. Este un pas mic pentru nedreptate, dar un pas urias pentru interlopi. De maine, toti politistii, pot fi bagati la zdup de catre interlopi, asa, pe baza unui denunt in grup. Doamne, incotro se-ndreapta lumea?

Carcotasul 20 noiembrie 2013 at 19:26

„Doamne, incotro se-ndreapta lumea?”
– Legea Entropiei ii clara, un sistem functioneaza, de la dezordine, catre ordine!

petrescu gheorghe 20 noiembrie 2013 at 16:01

terifiant !!!

Dac 20 noiembrie 2013 at 16:02

bine ca l-au eliberat pe Nutu Camataru si pe alti sute poate mii ca el care se lafaie in lux si in mocirla lumii interlope din care fac parte ,iar asupra oamenilor care fac ceva bine in tara precum Traian Berbeceanu fac presiuni sa le fie lasati protejatii in pace.Cu cat il tin mai mult cu atat suntem mai siguri de nevinovatia lui.Daca era unul de-al lor era repede scos pe usa din dos.

numa pompidiu 20 noiembrie 2013 at 18:51

Daca era arestat pe baza de probe, si nu pe firave ,,indicii” cum s-a afirmat chiar in rechizitoriu, nu era nevoie sa ceara procurorul sa i se apere independenta si probitatea. Nu arestezi un banuit doar pentru ca exista indicii (nu probe) in ideea ca este persoana influenta si poate altera probele. Este mai influent decat erau Mircea Hava, Adrian Nastase, Dan Voiculescu sau Traian Basescu cand justitia alerga cu tot felul de procese pe urma lor? Ei nu puteau altera probele? Nu, ca astia nu sunt influenti ca BERBECEANU!Si nici asa de bogati ca el. Poate ca BERBECEANU isi vinde remorca aia de 2500 RON cumparata in 2012 si-i cumpara pe judecatori cu ei! Justitie ridicola si de doi bani!

motul 20 noiembrie 2013 at 19:30

Marturia mincinoasa trebuie pedepsita aspru,LEGEA,nu trebuie sa stea intre ciocan si nicovala .

marius 20 noiembrie 2013 at 19:47

oare cand va fi si un denuntator cu cazierul curat?!!!

Gogomanul 20 noiembrie 2013 at 19:59

Dar pe Tarnu cand l-a retinut a fost bine? Atunci au fost probe „solide” asa-i? Ati vazut cum se intoarce roata?
Dar cand Marius Pop a fost retinut, unde ati fost mai militienilor alde @Wolf? Pai Marius Pop era curat ca lacrima in comparatie cu „preacinstitul” Berbeceanu.
Atunci nu v-am prea vazut pe forumuri mai smecherilor… Ia sa vedeti si voi cum e la bulau.

vasseur 20 noiembrie 2013 at 21:14

Unul din cei care-l denunta pe Berbeceanu este ori va fi, din cate inteleg, in puscarie. Un detinut care e amenintat ca i se vor rupe oasele in inchisoare si care oricum era deja obisnuit cu compromisurile l-ar denunta si pe Iisus.

ioan toma 20 noiembrie 2013 at 23:56

@ gomanul, a-i pus punctul ude ar trebui sa fie. M -ai clarificat , multumesc, .. daca spargi zidul o faci pe riscul tau, te musca sarpele…

Borfas eminent 21 noiembrie 2013 at 5:41

Dupa ce berbeceanu va fi inchis pe viata, militieni ne vor saluta de la distanta. DICOTul este cu noi. Si dupa el va urma altii.

Borfas curat 21 noiembrie 2013 at 7:44

Militienii ca berbeceanu, trebuie sa vada cum e la bulau. Trebuie ieradicati si bagati la zdup. Acolo ii invatam sa ne respecte. Bravo diicot.

@paeapapacacariki 21 noiembrie 2013 at 12:09

Profunda simbioza intre institutii ale statului si interlopi, realizata atat de minunat pentru a-l baga la bulau pe politistul anului 2007, nu poate decat sa ne bucure. Si eu sunt un om cinstit si sarac precum DOMNUL COMISAR BERBECEANU. Multi TRAIAN BERBECEANU suntem, si ne miram ca inca suntem liberi.

@@paeapapacaariki 21 noiembrie 2013 at 13:36

Ar fi minunata simbioza daca rezultatul ei ar fi transformarea interlopilor in fani ai respectarii legilor. Am impresia, insa, ca cealalta parte bagata-n simbioza pana-n gat, se lasa educata de interlopi. Sau e antieducatie? Ma rog… s-a mai intamplat ca lupul sa pazeasca stana.

observator 21 noiembrie 2013 at 15:31

Se pare ca adevarul e la mijloc si trebuie sa avem rabdare sa-l aflam. Pentru cei care privesc rece cazul si au habar de proceduri judiciare, ceilalti oricum vorbesc aiurea. Cum sunt cei care spun ca de ce nu sunt probe ci indicii. Pentru ca asa le zice la arestare in faza de urmarire penala, devin probe cand inculpatul este trimis in judecata. Sau cei care spun ca de ce nu vin denunturi de la oameni fara cazier. Pentru ca aceia nu au avut de-a face cu Berbeceanu in calitatea lui de sef BCCO. Logic pentru mine.
Dar o sa aflam, adevarul va iesi la iveala nu are cum sa fie falsificat chiar daca exista multi care ar vrea asta.

@observator 21 noiembrie 2013 at 16:26

Adevarul nu este la mijloc; este de o parte, sau de alta. Intr-o parte se gaseste un politist eminent, recunoscut pe plan national si european, sarac si cinstit, cu o viata plina de sacrificii la adresa propriei familii si in favoarea profesiei, iar in cealalta parte se gaseste un grup de persoane apartinand unei institutii a statului, persoane cu averi impresionante, cu situatie sociala si materiala dubioasa care s-au unit cu un grup de infractori impotriva politistului, care cu probe de netagaduit, i-a trimis acolo unde le este locul. Daca in fiecare luna, doi infractori, declara ca DOMNUL COMISAR SEF BEREBECEANU, i-a mituit pentru a-i convinge sa faca puscarie iar DOMNIA SA sa fie numit ,,politist al anului”, atunci vom avea un arest preventiv care va dura pana COMISARUL SEF, devine o leguma iar redutabila sa echipa – sparta si imprastiata prin toata tara. Rusine diicot! RESPECT TRAIAN BERBECEANU!!!

@observator 21 noiembrie 2013 at 16:45

Arestarea DOMNULUI COMISAR SEF BERBECEANU, s-a facut in vazul intregii opinii publice, cu intentia clara de a-l umili si de a spune intregii lumi interlope:,, Bucurati-va; l-am luat, ati scapat de el, de la noi nu mai scapa, simtiti-va razbunati!” Daca adevarul este la mijloc si nu este sigur ca e vinovat, de ce atata spectacol? Pentru ca politistii care-si fac datoria cu cinste sa se simta timorati si inferiori infractorilor, iar noi cetatenii de rand, lipsiti de siguranta si convingerea ca Politia Romana, ne apara de cei care incalca legea! Pentru ca infractorii sa ajunga sa sfideze politistii. Pentru ca infractorii sa aiba mai mult curaj atunci cand comit faradelegi, fiind siguri ca ei ii inchid pe politisti si nu invers.