COVID-19 România, 15 ianuarie 2022: Peste 10.000 cazuri noi de Coronavirus și 455 pacienți internați la ATI, în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore, în România, au fost înregistrate 10.062 cazuri noi de persoane infectate cu coronavirus (COVID – 19), cu 178 mai mult decât în ziua anterioară, și 32 de decese, informează autoritățile.
Citește și informarea autorităților din 14 ianuarie 2022: Crește rata de infectare la nivel național: 9.884 cazuri noi de Covid-19 și pacienți 456 internați la ATI, în ultimele 24 de ore
952 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
În total, până astăzi, 15 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.895.833 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 19.117 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.776.122 de pacienți au fost declarați vindecați.
Până astăzi, 59.212 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 14.01.2022 (10:00) – 15.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 32 de decese (17 bărbați și 15 femei), dintre care 3 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Dolj, Galați, Gorj, Ialomița, Iași, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Suceava, Vaslui, Vrancea.
Dintre cele 32 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 la categoria de vârstă 70-79 ani și 10 la categoria de vârstă peste 80 ani.
Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.
Din totalul de 32 de pacienți decedați, 31 au fost nevaccinați și 1 vaccinat. Pacientul vaccinat avea vârsta cuprinsă între 50-59 ani și prezenta comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.418, cu 72 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 455 de persoane, cu unul mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 455 de pacienți internați la ATI, 43 au certificat care atestă vaccinarea.
Din totalul pacienților internați, 229 sunt minori, 220 fiind internați în secții, similar cu ziua anterioară și 9 la ATI, cu unul mai puțin decât în ziua anterioară.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.337.430 de teste RT-PCR și 6.565.203 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.815 teste RT-PCR și 41.315 teste rapide antigenice.
În raportarea de astăzi, 15.01.2022, din alerte.ms.ro, pentru testele RT-PCR, 5 laboratoare au făcut prima raportare. Astfel, există un surplus de 7.668 teste la totalul de teste RT-PCR efectuate până în prezent. Laboratoarele au transmis e-mail-uri explicative către INSP, în care au confirmat datele raportate prin intermediul aplicației informatice.
Această corecție nu afectează numărul persoanelor pozitive, pentru că fiecare test pozitiv este raportat în coronaforms în momentul prelucrării. Numărul de persoane pozitive de astăzi este rezultat doar din testele efectuate în ultimele 24 de ore.
Pe teritoriul României, 48.643 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.260 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.757 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 31 de persoane.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]









