COVID 12 februarie 2022, în România, pe județe: 18.751 cazuri noi de coronavirus și 157 decese, în ultimele 24 de ore
Sâmbătă, 12 februarie 2022, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România.
Citește și: 12 februarie 2022: Peste 18.000 cazuri de COVID, raportate în România – bilanț parțial
Un număr de 18.751 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore şi au fost raportate 157 de decese, dintre care 13 anterioare intervalului de referinţă, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).
Până astăzi, 61.520 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 11.02.2022 (10:00) – 12.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 157 de decese (89 bărbați și 68 femei), dintre care 13 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui și Municipiul București.
157 de decese în 24 de ore
Dintre cele 157 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 30-39 de ani, 6 la categoria de de vârstă 40-49 de ani, 9 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 28 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 59 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 54 la categoria de vârstă peste 80 de ani.
150 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.
Din totalul de 157 de pacienți decedați, 132 au fost nevaccinați și 25 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. 24 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.
Au fost raportate 13 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Brașov, Bihor, Galați, Ialomița, Mureș și Neamț, 1 în luna decembrie 2021, 10 în luna ianuarie 2022 și 2 în luna februarie 2022.
În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.278, cu 522 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.169 de persoane, cu 17 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.169 de pacienți internați la ATI, 1.011 sunt nevaccinați.
Din totalul pacienților internați, 692 sunt minori, 674 fiind internați în secții, cu 45 mai puțin decât în ziua anterioară și 18 la ATI, cu unul mai mult decât în ziua anterioară.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.144.761 de teste RT-PCR și 8.039.846 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.869 de teste RT-PCR (14.154 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.715 la cerere) și 47.786 de teste rapide antigenice.
Pe teritoriul României, 230.036 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.985 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 86.451 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 14 persoane.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]









