CORONAVIRUS| Situația din Alba: 308 persoane în carantină, 49 persoane ieșite din carantină, 1181 persoane izolate la domiciliu, 1970 persoane ieșite din izolare. Amenzi de peste 200.000 lei, pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanței Militare
La a nivelul județului Alba se află 308 persoane în carantină, 49 persoane ieșite din carantină, 1181 persoane izolate la domiciliu, 1970 persoane ieșite din izolare.
Polițiștii din Alba continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență prin verificarea persoanelor și societăților comerciale, fluidizarea traficului rutier și escortarea autovehiculelor
care tranzitează județul nostru cu persoane care revin din afara granițelor țării.
În ultimele 24 de ore, 291 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba și 41 polițiști locali au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.
Astfel, s-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 371 de persoane, iar echipaje mixte de polițiști, jandarmi polițiști locali și lucrători MApN au intensificat activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanța Militară nr. 3 din 24.03.2020.
Ca urmare a acțiunii au fost aplicate 171 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 209.100 lei, pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanței Militare nr. 3 din 2020.
De la debutul epidemiei, polițiștii din Alba au aplicat 1.615 sancțiuni contravenționale, în valoare de 1.258.400 lei.
Reamintim tuturor cetățenilor că nerespectarea legislației în vigoare atrage sancțiuni și necunoașterea legii nu poate fi invocată ca scuză.
Marți 31 martie a.c., efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Alba au fost angrenate în misiuni desfășurate în contextul infecției cu Covid 19, astfel: în misiuni de escortare a convoaielor auto, misiuni de asigurare a măsurilor de ordine publică în zona centrelor de carantină, acțiuni de verificare și asigurare a respectării ordonanțelor militare. Au fost aplicate următoarele sancțiuni : 1 amendă de 500 de lei la Blaj și 2 amenzi de câte 500 lei și 200 lei, 2 avertismente și o amendă de 2000 de lei la o persoană juridică la Câmpeni.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]








