Copiii cu diabet, promisiuni în loc de ajutor. Senzorul pentru monitorizarea glicemiei, prea scump pentru părinți, dar și pentru statul român
Aproximativ 3500 de copii diagnosticaţi cu diabet sunt chinuiţi anual cu mii de înţepături pentru că statul nu dă bani pentru un plasture care le-ar curma suferinţa. E vorba de un senzor de monitorizare, care ar înlocui metoda clasică de verificare a glicemiei. Dispozitivul costă prea mult pentru părinţi, dar şi pentru statul român, care abia acum încearcă să facă rost de bani.
„Acesta este senzorul, partea gri este de fapt un transmiţător. Deocamdată îmi arată că am 159”, spune Robert, în vârstă de 11 ani.
Senzorul pentru monitorizarea glicemiei se aplică direct pe piele şi înlocuieşte înţepătura clasică necesară pentru testare. Nu toţi părinţii îşi permit însă să-l cumpere. Costă lunar 300 de euro, aşa că oamenii cer ajutor de la stat.
„S-a făcut un calcul: cu doi senzori lunar subvenționați, diferența să o suportăm noi. Aceste costuri lunar, implica încă un 3% din Programul Național de Diabet, ceea ce pentru statul român nu este un capăt de țară”, spune Livia Grigore, mama lui Robert.
Antonia are 4 ani şi a fost diagnosticată cu diabet la vârsta de un an şi jumătate. Părinţii ei povestesc chinul prin care trece copilul lor.
„Am făcut tot posibilul și am reușit să punem pompă, să punem senzori, nu mai sunt atâtea înţepături, nu mai sunt injecţiile. Un an de zile ne-am chinuit cu injecţii, la un moment dat s-a săturat. Prefera să nu mai mânânce, numai să nu mai facă injecţii”, spune tatăl Antoniei.
Ministrul Sănătăţii promite să intervină.
„Dispozitivul a fost evaluat, urmează să fie depus dosarul la Casa de Asigurări de Sănătate pentru decontare, pentru intrarea în program”, spune Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii.
Nu sunt însă singurele lipsuri pentru bolnavii de diabet.
„Lipseşte un număr necesar cu pompe de insulină, lipsesc cu desăvârşire senzorii de monitorizare a glicemiei, lipseşte acel glucagon care ne ajută în tratatea unei hipoglicemii severe”, spune Cristina Petruţ, vicepreşedintele Federaţiei Pacienților cu Diabetici.
În lipsa senzorilor de monitorizare a glicemiei, un copil este înţepat de 3600 de ori într-un an, altfel spus de 9 ori pe zi.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
24-25 iunie 2026 | Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor
Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și două atenționări Cod Galben valabile în perioada 24–25 iunie, care anunță o evoluție a vremii de la instabilitate atmosferică accentuată la temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic. Furtuni, ploi torențiale și […]
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET Luni, 22 iunie 2026, s-a desfășurat prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Limba și literatura română) – sesiunea 2026. În județul Alba au fost prezenți 2.383 de candidați din cei 2,440 înscriși. Nu s-au […]
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul Românii care vor ieși din câmpul muncii înainte de atingerea vârstei standard de pensionare trebuie să țină cont de regulile introduse prin noua lege a pensiilor. În 2026, accesul la pensia anticipată este posibil doar pentru persoanele care îndeplinesc anumite […]









