Controale masive la stațiile GPL din Alba: Amenzi de 38.000 de lei și sute de deficiențe constatate de inspectorii ITM
Controale masive la stațiile GPL din Alba: Amenzi de 38.000 de lei și sute de deficiențe constatate de inspectorii ITM
În perioada 31 august – 31 octombrie 2023, inspectorii ITM au desfășurat mai multe controale la firmele care desfășoară activități de transport, depozitare și comercializare a carburanților.
Urmare Ordinului ministrului de interne nr.18380/29.08.2023, a Ordinului prefectului județului Alba nr. 261/31.08.2023 si a Dispoziției inspectorului general de stat al Inspecției Muncii, în perioada 31.08.2023 -31.10.2023, s-a desfășurat Campania națională pentru verificarea modului de respectare a prevederilor legale privind încheierea și executarea contractelor individuale de muncă și pentru verificarea modului în care sunt respectate cerințele minime pentru îmbunătățirea securității și protecția sănătății lucrătorilor, de către angajatorii care desfășoară activități de transport, depozitare și comercializare a carburanților.
În această perioadă, echipe mixte de control formate din lucrători ai mai multor instituții cu atribuții în acest sens, au desfășurat zilnic controale la unități care desfășoară asemenea activități.
ITM Alba a participat zilnic cu un număr de 12 inspectori de muncă din cadrul de munca Serviciilor Control Relații de Munca, Control Securitate si Sănătate in Munca si Control Munca la Negru, rezultatul acestor controale fiind următorul:
În domeniul Relațiilor de Muncă:
- Număr de unități controlate – 85
- Număr de neconformități constatate – 120
- Număr de sancțiuni aplicate – 26, din care
- Amenzi contravenționale –12, în valoare de 12.000 lei
- Avertismente – 14
Principalele neconformități constatate au fost:
– Neconducerea evidenței timpului lucrat
– Nerespectarea prevederilor legale privind timpul de muncă, regimul orelor suplimentare, repausul zilnic și săptămânal
- Neplata drepturilor salariale la data prevăzută în contractul de muncă
- Lipsa unor clauze esențiale prevăzute în cuprinsul contractului de muncă
- Netransmiterea în termenul legal a datelor privind încadrarea în muncă a salariaților
- Lipsa acordului salariaților la prestarea orelor suplimentare
- Nepăstrarea la punctele de lucru a unui exemplar din contractele individuale de muncă.
În domeniul Securității și Sănătății in Munca:
- Număr de unități controlate -85
- Număr de neconformități constatate 146
- Număr de sancțiuni aplicate – 87, din care
- Amenzi contravenționale –6, in valoare de 26.000 lei
- Avertismente – 81
Principalele neconformități constatate au fost:
-Nu se ține evidența zonelor cu risc ridicat și specific
-Nu se asigură semnalizarea de securitate
-Tablouri electrice neasigurate împotriva accesului persoanelor neautorizate
-Nu se acorda EIP pentru toate riscurile existente
-Nu sunt stabilite atribuții SSM pentru conducătorii locurilor de muncă
-Fișe de instruire individuale nesemnate de toți cei implicați
-Nu sunt evaluate riscurile care pot apărea în atmosfere explozive
-Nu a fost elaborat documentul privind protecția împotriva exploziilor
-Lipsa instrucțiuni proprii SSM privind folosirea surselor de foc deschis
-Lipsa atestat GANEX
-Nu sunt afișate instrucțiuni de lucru si de SSM la standul de încărcat butelii
-Nu s-a putut face dovada calităților antiex a EIP
-Buteliile cu GPL fără garda de protecție
-Angajatorul nu urmărește utilizarea în permanență de către toți lucrătorii a EIP
-Recipientele în care sunt depozitate substanțe chimice periculoase nu sunt etichetate corespunzător.
-Depozitarea buteliilor GPL nu se face în rastele metalice închise și semnalizate corespunzător.
-Rastelele cu butelii nu sunt legate la priza de punere la pământ.
-Nu se efectuează examenul medical periodic la termen.
-Utilizare de motostivuitor neautorizat ISCIR.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








