Actualitate

Controale ITM, după „isteria carburanților”: 576 de stații de distribuție au fost verificate. Ce amenzi au fost acordate

Ioana Oprean

Publicat

în

Controale ITM, după „isteria carburanților”: 576 de stații de distribuție au fost verificate. Ce amenzi au fost acordate

Secretarul de stat de la Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale, Cristian Vasilcoiu, a anunţat că inspectorii de muncă au verificat, până în prezent, 576 de staţii de distribuţie a carburanţilor, cu un număr total de 9.931 de angajaţi şi au acordat 91 de amenzi în valoare de 383.300 lei, potrivit news.ro.

„Inspectorii de muncă au verificat, până în prezent, 576 de staţii peco, cu un număr total de 9.931 de angajaţi şi au acordat 91 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 383.300 lei. Au fost descoperite şi două cazuri de muncă la negru, doi angajaţi care nu aveau contracte de muncă!”, a scris Cristian Vasilcoiu, sâmbătă pe Facebook.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru a prezentat, vineri, rezultatelor controalelor, în urma majorării de preţuri la carburanţi, de miercuri, care a provocat cozi la benzinării. Astfel, s-au dat amenzi de 950.000 de lei şi o companie a fost amendată cu 100.000 de lei, amenda maximă care poate fi dată de ANPC. ANAF a aplicat 6 amenzi contravenţionale, în sumă de 140.000 de lei.

Astfel, ANPC, la nivel naţional, până vineri a finalizat verificările la peste 90 de staţii de distribuţie, la care se adaugă şi sediul central al unei companii, care are în coordonare 215 staţii, în total, iar nivelul amenzilor contravenţionale aplicate până acum se ridică la 950.000 de lei.

Pe lângâ aceste amenzi contravenţionale, au fost date şi 10 avertismente, trei măsuri complementare de oprire a prestării de servicii, două propuneri de încetare a practicilor comerciale incorecte şi 4 decizii de încetare a practicilor comericiale incorecte, la care se adaugă ordinul preşedintelui ANPC, de încetare a practicilor comerciale incorecte, adresată unei companii care a fost şi amendată în acest sens, cu cea mai mare amendă pe care ANPC o poate da, de 100.000 de lei.

ANAF a aplicat şase amenzi contravenţionale, în sumă de 140.000 de lei, la care se adaugă măsura confiscării, pentru suma de 1.250 de lei şi suspendarea pentru 30 de zile, în cazul unui punct de lucru.

„Pe fondul dispoziţiilor din cadrul MAI, au fost efectuate controale ale ISU, pentru a verifica modul în care funcţionează staţiile de carburanţi şi cum sunt comercializate aceste substanţe. Până astăzi, la ora 10.00, erau verificate 810 staţii de alimentare şi au foat aplicate 672 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 750.000 de lei”, a spus Dan Cărbunaru.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult