Controale DSVSA Alba în târgurile de animale din județ: Amenzi de peste 8000 de lei, aplicate în luna august. Acțiunile vor continua
Direcția Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba, împreună cu reprezentanți ai IPJ Alba, au efectuat, în luna august, o serie de controale în târgurile de animale din județ. Amenzile aplicate de inspectori în urma acestora au fost de peste 8.000 de lei. Potriviti DSVSA Alba, acțiunile de control vor continua și în perioada următoare.
În conformitate cu prevederile Ord. Presedintelui A.N.S.V.S.A. nr. 35/2016 privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Programului actiunilor de supraveghere, prevenire, control si eradicare a bolilor la animale, a celor transmisibile de la animale la om, protectia animalelor, inspectorii din cadrul D.S.V.S.A. Alba au desfășurat în luna august acțiuni tematice de inspecție în târgurile de animale din județ.
Au fost verificate târgurile din localitățile Drâmbar, Aiud, Vințu de Jos, Șibot, Ighiu și Cîmpeni.
Conform protocolului încheiat între DSVSA Alba și IPJ Alba, aceste acțiuni au fost efectuate împreună cu reprezentanti ai IPJ Alba.
În urma acestor controale au fost aplicate 14 sanctiuni contraventionale conf. HG. 984/2005 în valoare de 8.880 lei, aplicate pentru vânzarea/cumpărarea, înstrăinarea în orice mod a animalelor, ori luarea acestora în proprietate, fără documentele prevăzute de legislatia sanitară veterinară, refuzul identificarii, înregistrării animalelor de către detinători și nerespectarea normelor de bunăstare a animalelor.
În contextul epidemiologic actual, în care riscul pentru introducerea virusului pestei porcine africane și al dermatitei nodulare în România este ridicat, aceste acțiuni de control vor continua și în perioada următoare. Prezenta bolilor într-un efectictiv de animale determină pierderi economice însemnate concretizate în principal prin mortalitate, cât și prin faptul că atrage restricții asupra circulației animalelor și asupra comerțului intracomunitar și exportului de animale.
”Reamintim tuturor proprietarilor și detinatorilor de animale despre obligativitatea identificarii corespunzatoare a fiecarei specii de animale, a detinerii asupra lor a formularelor/documentelor de mișcare a acestora”, a transmis directorul executiv al DSVSA Alba, dr. Ioan Tătucu. (C.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică
Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică După o pauză de 7 ani, Team XEO #14278 revine pe scena internațională a competițiilor de robotică, fiind prezentă la FTC Premier Event Istanbul 2026, unul dintre cele două evenimente internaționale […]
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune Temperaturile extreme și consumul tot mai ridicat de apă potabilă, folosită inclusiv pentru activități agricole, au determinat operatorul regional SC APA CTTA SA Alba să introducă un program temporar și actualizat de furnizare a apei în mai multe localități […]
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026. Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]









