Continuă controalele polițiștilor din Alba: 254 de agenți economici și 132 de mijloace de transport în comun verificate în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore, au fost verificați 254 agenți economici și 132 de mijloace de transport în comun, în cadrul acțiunii care vizează modul în care sunt respectate normele legale impuse pe perioada stării de alertă. Controalele, organizate sub autoritatea prefectului, vor continua.
Sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Alba împreună cu efective
din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba, polițiști locali, reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Unirea, Inspectoratului Teritorial de Muncă, Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, Direcției de Sănătate Publică, Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor şi Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier, au continuat activitățile de verificare privind respectarea normelor legale impuse în contextul situației actuale.
Astfel, în ultimele 24 de ore au fost verificați 254 de agenți economici cu privire la respectarea măsurilor de protecție sanitară și a celor de distanțarea socială, în zonele aglomerate de pe raza administrativ-teritorială a județului Alba.
De asemenea, au fost verificate 132 de mijloacele de transport în comun, pentru conștientizarea cetățenilor cu privire la importanța respectării regulilor de prevenire a răspândirii noului coronavirus.
În urma controalelor au fost aplicate 12 sancțiuni contravenționale, din care 2 pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală, potrivit Legii 55/2020 și 10 la Legea 61/1991 pentru fapte de tulburare a ordinii și liniștii publice.
La acestea au participat 247 de angajați ai instituțiilor cu atribuții de verificare modului de respectare a măsurilor de protecție sanitară și a celor de distanțarea socială, pentru prevenirea răspândirii noului coronovirus.
Acțiunile, organizate în sistem integrat, vor fi intensificate, în vederea conștientizării tuturor cetățenilor cu privire la necesitatea respectării măsurilor de distanțare socială, precum și a prevenirii și limitării infectării cu virusul SARS-CoV2.
Reamintim cetățenilor recomandarea de a respecta măsurile de protecție sanitară și de distanțare fizică, pentru a-și proteja propria sănătate și viață dar și pentru a-i proteja pe toți cei din jur.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic”
Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic” O finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud a fost obținută de administrația locală din Aiud. Anunțul a fost făcut printr-o postare pe o rețea de socializare de către primarul […]
Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei
Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei Primăria Blaj pregătește noi intervenții asupra infrastructurii rezidențiale, prin proiecte de eficientizare energetică finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ peste 18,5 milioane de lei. O primă intervenție vizează blocurile de pe strada Gheorghe Barițiu nr. 1 și nr. 2, […]
Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică
Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică Miercuri, 24 iunie 2026 s-a desfășurat proba scrisă la Matematică din cadrul Evaluării Naționale. De la această probă au lipsit 67 de absolvenți de clasa a VIII-a din județul Alba din totalul de 2.440 înscriși, […]








