Actualitate

Consultațiile medicale la distanță, posibile fără card de sănătate, până în 31 martie 2021. Unele nu vor necesita nici bilet de trimitere

Ioana Oprean

Publicat

în

Consultațiile medicale la distanță vor fi posibile, fără să fie necesară utilizarea cardului de sănătate, până la 31 martie 2021. Prelungirea era necesară, deoarece, altcumva, facilitatea ar fi fost posibilă doar până la finalul anului. De asemenea, hotărârea permite și acordarea anumitor consultații, fără bilet de trimitere.

În contextul epidemiologic actual, HG nr. 1.102/2020, ce se aplică de vineri, extinde perioada în care pot fi acordate consultații medicale la distanță, de la finalul anului, până la 31 martie 2021.

Aceasta nu e prima prelungire care a avut loc, în această privință. Ultima a avut loc la finalul lunii septembrie, când, prin OUG nr. 162/2020, facilitatea fusese extinsă până la finalul lui 2020.

„Consultaţiile medicale la distanţă acordate în asistenţa medicală primară şi ambulatoriul de specialitate pentru specialităţile clinice, inclusiv pentru specialitatea medicină fizică şi de reabilitare, se acordă şi se validează fără a fi necesară utilizarea cardului naţional de asigurări sociale de sănătate sau a documentelor înlocuitoare ale acestuia”, este precizat în HG (prevederea e introdusă într-un capitol de măsuri ce se aplică până în 31 martie 2021).

De asemenea, consultațiile la distanță vor putea fi acordate și fără prezentarea biletului de trimitere, dacă vor fi făcute până la aceeași dată. Însă, aici, va fi vorba de acele consultații din ambulatoriul de specialitate pentru specialitățile clinice, cum sunt, de exemplu:

-specialitatea clinică medicină fizică şi de reabilitare sau
-specialitățile clinice de îngrijiri paliative în ambulatoriu.

Astfel, extinderea aceasta nu vizează și asistența medicală primară, ca în cazul anterior.

În octombrie, avusese loc o extindere a valabilității biletelor de trimitere care expiraseră sau urmau să expire, până la finalul anului. E important de făcut diferența dintre această extindere și cea din hotărârea descrisă mai sus, care se referă la consultațiile făcute la distanță.

În privința primelor, potrivit OUG 162/2020, mai multe documente medicale rămân valabile până la data de 31 decembrie 2020. Este vorba despre:

-biletele de trimitere pentru specialități clinice, inclusiv pentru medicină fizică și de reabilitare;
-biletele de trimitere pentru specialități paraclinice;
-recomandările medicale și deciziile de aprobare pentru procurarea unor dispozitive medicale, tehnologii și dispozitive asistive.

Reamintim că starea de alertă a fost prelungită, oficial, până în 12 ianuarie 2020.

Sursa: avocatnet.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare

Ioana Oprean

Publicat

în

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]

Citește mai mult

Actualitate

Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion.  El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]

Citește mai mult