Actualitate

Construcțiile mai mari de 200 mp au nevoie de plan de gestionare a deșeurilor. Cât de mari sunt amenzile

Ioana Oprean

Publicat

în

O lege nouă pentru gestionarea deşeurilor provenite din activităţile de construcţie şi desființare, care prevede ca orice construcție mai mare de 200 de metri pătrați, indiferent dacă este realizată de o persoană fizică sau juridică, a fost inițiată de Ministerul Mediului

În momentul în care constructorul are nevoie de eliberarea autorizației de construcție, el trebuie să întocmească un plan de gestionare a deșeurilor, principiul aplicat fiind “poluatorul plăteşte”.

Mai mult, la eliberarea autorizației de construcție, titularul lucrărilor va depune o garanție financiară ce se constituie pentru acoperirea cheltuielilor cu eliminarea deșeurilor din  lucrări de construcții. Cuantumul garanției financiare se stabilește prin estimarea cantităților de materiale folosite, a cantităților de deşeuri ce pot fi generate conform Documentației Tehnice (DT) din autorizația de  construire/desființare, detaliate în planul de gestionare a  deşeurilor și conține estimarea costurilor de reutilizare, reciclare, valorificare, eliminare a deșeurilor rezultate, dar nu mai puțin de 0,50 % din valoarea totală a lucrării declarată în autorizația de construire. În cazul în care titularul activității de construcții nu a îndeplinit în totalitate planul de gestionare a deșeurilor, pentru cantitățile de deşeuri pentru care nu există documente justificative privind reciclarea/valorificarea, din garanția instituită se reține o sumă proporțională în vederea acoperirii costurilor de recuperare a acestora, reciclare/valorificare/eliminare, iar parte din cuantumul garanției financiare se face venit la bugetul local al autorității competente emitente a autorizaţiei de construire/desfiinţare și se folosește exclusiv de către aceasta pentru gestionarea deşeurilor provenite din activităţile de construcţii de pe întreg teritoriul administrativ.

Amenzile sunt cuprinse între 2.000 lei la 5.000 lei pentru persoane fizice şi de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoane juridice. Sancțiunile sunt și mai mari pentru netransmiterea, la finalizarea construcției, a tuturor documentelor justificative ce demonstrează raportul de recepție a lucrării, cu toate obligațiile îndeplinite, de la 7.000 lei la 10.000 lei. Emiterea autorizației de construcție în lipsa planului de gestionare a deșeurilor sau depozitarea deșeurilor pe domeniul public, privat sau pe alte terenuri, se vor sancționa cu  amendă de la 15.000 lei la 20.000 lei pentru persoanele fizice și de la 25.000 lei la 30.000 lei pentru persoanele juridice.

După perioada de dezbatere publică, timp în care se pot trimite opinii și sugestii cu privire la proiectul de lege, actul normativ va fi trimis celor două camere ale Parlamentului, pentru adoptare.

 Sursa: legestart.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult