Actualitate

Consiliul Concurenței susține că noile legi nu pot avea efect dacă cei care nu plătesc taxe le ignoră

Suciu Andra-Ioana

Publicat

în

Consiliul Concurenței susține că noile legi nu pot avea efect dacă cei care nu plătesc taxe le ignoră

Președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, susține că există o concurență neloială între cetățenii români care își achită taxele și dările pentru stat cu cei care nu fac acest lucru.

În cadrul conferinței „PRIA Competition and Circular Economy”, președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu susține că legille nu mai au nici un efect, mai ales în cazul în care nu sunt respectate de cetățeni.

„Degeaba am o lege bună dacă cei care o ignoră nu plătesc nimic, dacă cei care nu plătesc taxe nu sunt sancţionaţi, dacă cei care nu-şi îndeplinesc ţintele nu sunt sancţionaţi suficient, dacă cei care raportează fals nu sunt verificaţi, nu sunt prinşi. Oricât de bine ai un sistem, dacă nu ai şi un mecanism prin care să te asiguri că lucrurile alea se întâmplă în realitate, n-are cum să funcţioneze. Şi aici nu e vina nici a Europei, nici a planetei, nici a Chinei… La noi în ţară trebuie să fim capabili să avem mecanisme, să ne asigurăm că legile se respectă (…) Mă interesează în primul rând ca pe ansamblu ţara, societatea asta să-şi îndeplinească obiectivele. Acum apare sistemul acesta de Garanţie-Returnare. Deci, din tot fluxul de deşeuri care cândva se ducea tot în municipal şi ar fi intrat pe sortare, o parte vrem să îl facem colectare selectivă şi atunci nu mai ajunge la groapă, nu mai ajunge la sortare, şi din cealaltă parte să se ducă în mecanismul SGR, care începe în 70 de zile”, a menţionat Chiriţoiu, președinte al Consiliului Concurenței.

În România este nevoie de concurență pentru a se ajunge la prețuri mai mici
Bogdan Chirițoiu susține că în România este nevoie de un anume grad de concurență pentru a se ajunge la scăderea prețurilor pentru bunurile de consum, cât și pentru a se stimula inovarea.

„Există concurenţă neloială, există oameni care nu respectă regulile şi e greu pentru cei care le respectă să concureze cu ei. În acelaşi timp, e şi mult mai uşor să câştigi, să faci bani, dacă ai de-a face cu mai puţini concurenţi şi undeva noi, statul, trebuie să distingem între măsurile legitime de protejare a concurenţei şi să nu permitem totuşi excluderea unor competitori din piaţă. Deci, vrem totuşi să existe concurenţă. De ce? Ca să fie preţurile mai mici, în primul rând. Şi doi, concurenţa pune şi presiune să inovezi, te obligă şi să vii cu idei noi, să încerci să faci lucrurile altfel, decât cu lucrurile pe le făceai până acum. Sunt sceptic să iau de bune toate declaraţiile că o firmă nu face faţă comportamentului incorect al concurenţilor. Trebuie să ascultăm ce spuneţi dumneavoastră, dar totuşi noi trebuie să ne uităm la interesul general, nu la interesul particular”, a susţinut oficialul.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult