Consilierul local Radu Cristian: Primarul Dorin Nistor dă 42.000 de euro din banii sebeșenilor pe o mașină scumpă de teren!
Primarul din Sebeș cheltuie banii publici pe o maşină luxoasă. Ultima sa ispravă este achiziționarea unei mașini de teren care costă nu mai puțin de 42.000 de euro, mai exact 192.000 de lei.
Și omul se și laudă cu asta, pe o rețea de socializare, prezentând achiziția mașinii cu preț piperat, ca pe o mare realizare a administrației publice locale.
„Parcul auto al Municipiului Sebeş a fost completat cu achiziţia unui buldo-excavator şi a unei autoutilitare… Autoutilitara Amarok (Euro 6) este destinată asigurării funcţionalităţii compartimentelor care monitorizează diversele lucrări de de investiţii ale unităţii administrativ teritoriale, putând asigura transportul de diverse materiale (semne de circulaţie, instrumente de măsură, papetărie etc) şi facilitând accesul în condiţii de vreme nefavorabilă în zone cum ar fi drumurile agricole, şantierele în lucru, zone neasfaltate, având o gardă mai mare de la sol şi tracţiune integrală”, a scris primarul pe pagina sa de facebook.
Dorin Nistor a uitat să menţioneze preţul exorbitant plătit din banii contribuabililor pentru această maşină, care depăşeşete cu mult limita decenţei şi a bunului simţ în cheltuirea banului public.
Din descrierea făcută de distinsul primar, nevoile curente nu impuneau o sumă atât de mare pentru achiziţionarea unei maşini de acest tip. Se putea recurge la variante mult mai ieftine şi mai eficiente şi avem exemple în acest sens. Dacă domnul primar ne-ar fi cerut părerea, i le-am fi putut oferi.
Sau ar fi putut foarte bine să mai organizeze un referendum consultativ în care să întrebe oamenii din Sebeş dacă sunt de acord să dea banii lor atât de uşor pe o maşină extrem de scumpă.
Stăm şi ne gândim că primarul Dorin Nistor n-a avut bani pentru acel autolaborator de monitorizare a calităţii aerului din Sebeş atât de necesar şi a organizat un referendum pentru asta. Acum, dimpotrivă. În mod serios şi legitim, nu credeţi că îi trataţi cam superficial pe sebeşeni, domnule primar Dorin Nistor?
Unii spun că primarul ar fi fost în weekend pe Valea Sebeşului, folosind în scopuri personale maşina proaspăt cumpărată cu banii comunităţii. Domnule primar, parcul auto al Sebeşului nu este herghelia nimănui iar dumneavoastră trebuie să daţi socoteală în faţa oamenilor cărora le-aţi cerut votul pentru achiziţiile luxoase pe care le faceţi cu banii publici!
Consilierul local
Radu Cristian
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață