Consilierii județeni ai PSD: Toți directorii de instituții subordonate Consiliului Județean Alba, cu salarii de nababi
Cu votul consilierilor județeni ai PNL, angajații din instituțiile subordonate Consiliului Județean Alba o să primescă salarii de nababi, ajungând la nivel de conducere la aproape 14.000 de lei, la care se mai adăugă și sporuri, într-un județ în care cetățeanul de rând plătește mai mult decât este normal, gunoiul, apa și canalizarea – cu alte cuvinte –, incompetența administrativă.
În baza funcției pe care vremelnic o ocupăm în urma alegerilor locale considerăm că avem responsabilitatea să informăm opinia publică cu privire la proiectele de hotărâre care sunt adoptate și care, fără voia noastră, produc efecte.
Directorii de instituții subordonate au ajuns să câștige și 13.775 de lei pe lună, la care se pot adăuga compensații, indemnizații, sporuri, adaosuri, prime sau premii. Unele instituții au și director general adjunct, care câștigă peste 12.000 de lei, director executiv (11.970 de lei) sau director executiv adjunct (11.571 de lei).
Cuantumul salariilor a fost stabilit în urma propriilor evaluări – în care au contat criterii precum: cunoştinţe şi experienţă, complexitate, creativitate şi diversitate a activităţilor, judecata şi impactul deciziilor, responsabilitate, coordonare şi supervizare, dialog social şi comunicare, condiţii de muncă – cu condiția să nu depășească nivelul indemnizației lunare a vicepreședintelui consiliului județean. Nu depășește, fără sporuri și prime, dar în cazul unora se apropie vertiginos.
Nu vrem să aducem nicio atingere oamenilor care lucrează în aceste instituții și care, la fel ca noi și ca cei care citesc, au de plătit rate, taxe și impozite, dar ne punem întrebarea legitimă: nu s-au grăbit șefii Consiliului Județean și consilierii PNL când au inițiat și aprobat, de-a lungul timpului, aceste proiecte, în condițiile în care salariile în aceste instituții au fost inclusiv recent majorate și vor fi mărite din nou.
Deopotrivă nu vrem să minimizăm eforturile depuse de acești angajați – care exceptând funcțiile de conducere au salarii bune, nu nesimțite – și sperăm că și deschiderea lor față de doleanțele oamenilor va crește, iar serviciile vor fi asemenea cererii.
Poziția noastră vine în contextul în care Consiliul Județean Alba a avut, în ultimii ani, mai multe rateuri decât decizii echilibrate și bine chibzuite, care costă scump cetățeanul. Enumerăm, aici, doar câteva dintre ele – plătim mai scump gunoiul din cauza incompetenței administrative și a faptului că depozitul ecologic de la Galda de Jos nu a fost terminat nici acum, după ani de la termenul prevăzut inițial, iar deșeurile noastre au fost duse, în acest timp, inclusiv cu prețul traversării Carpaților. De asemenea, prețul apei potabile crește constant, iar conducerea acestei societăți, aflate și ea în subordinea CJ Alba, primește prime consistente pe lângă salariile mari. Nu în ultimul rând, pentru că am amintit, mai sus, de procese cu transportatori pierdute de CJ Alba – care cu toate că are juriști a plătit și firmă de avocatură , nu știm cum decurg cercetările interne în urma căror greșeli s-a plătit aproape două milioane de lei unei firme de transport.
Cu considerație și respect,
Consilierii județeni ai PSD Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Politică Administrație
Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru
Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]
Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale
Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]
Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții
Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]








