Actualitate

Congresul UDMR a reunit toată spuma politichiei noastre

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Congresul UMDR de la Oradea l-a ales în fruntea Uniunii pe Kelemen Hunor, aşa cum şi-a dorit Marko Bela, cel mai mare politician maghiar şi probabil şi cel mai bun lider politic din România. La plecarea lui din fruntea UDMR, Marko Bela a lăsat o moştenire ce cu greu poate fi egalată şi întrecută. El a obţinut pentru comunitatea maghiară din România toate drepturile, libertăţile şi privilegiile posibile. Mare şi abil politician, Marko Bella a dialogat, negociat şi a ajuns la compromisuri favorabile maghiarilor, cu toate partidele politice aflate la putere, prin patul cărora s-a strecurat şi a trecut ahtiat după obiective fără precedent în chestiunea naţionalităţilor, mai ales pe terenul retrocedărilor materiale, ca orice curvă care vrea şi ceva substanţă, nu numai dragoste platonică. Toate palatele, castelele, conacele, moşiile, pădurile, pământurile, bisericile, şcolile, teatrele, operele, muzeele şi bibliotecile, inclusiv cărţile, au fost retrocedate ungurilor, după cum au vrut muşchii lor, astfel că au ajuns să stăpânească Transilvania mai ceva ca pe vremea lui Horea, Cloşca şi Crişan, pe care i-au tras pe roată, iar pe noi, românii de azi, pe politicienii noştri, fără coloană vertebrală românească, pe sfoara retrocedărilor. S-a ajuns astfel ca unii din cei mai bogaţi cetăţeni din România să fie astăzi chiar liderii UDMR. Aşa că Marko Bela poate pleca cu fruntea sus de la şefia uniunii; şi-a făcut cu brio datoria şi a lăsat şi un demn urmaş, după chipul şi asemănarea lui, la comanda UDMR.
La Oradea, am asistat însă la un spectacol jalnic dat de fruntaşii politici români, oameni care s-au întrecut în a-l felicita şi omagia pe Hunor, stând la coadă pentru a-l pupa în fund. Pe Emil Boc, preşedintele PDL şi prim-ministru, l-am înţeles, că trebuie să fie el primul pupincurist, întrucât guvernarea lui depinde de rămânerea sau plecarea de la putere a UDMR. Şi pentru a rămâne la putere, guvernul Boc este dispus la orice compromis cu UDMR. El a acceptat predarea istoriei şi a geografiei României în limba maghiară şi înfiinţarea de şcoli maghiare de stat şi în localităţile în care există doar 2-3 copii unguri, lucru exclus pentru români. Or este ştiut că şcoala este cuptorul în care se coace aluatul din care se va plămădi naţionalitatea unui popor, aşa că udemeriştii au asigurat şi un viitor de aur. Mai rămâne ca onor guvernul Boc, pentru a se menţine la putere, să le accepte udemeriştilor şi autonomia teritorială, mai întâi sub forma Ţinutului Secuiesc, apoi a Crişanei, Banatului, Maramureşului şi în final a Transilvaniei. Norocul nostru, al românilor, ar fi ca Boc şi trupa lui să revină la matca neamului!
Prezenţa lui Victor Ponta la Oradea mi s-a părut şi ea firească. El este urmaşul lui Ion Iliescu, cel care a creat UDMR şi a adus-o la putere, alături de alte asociaţii şi uniuni ale minorităţilor. A fost cel mai mare rău posibil făcut României după 1989. El însuşi minoritar, Ion Iliescu a folosit UDMR şi pe ceilalţi lideri minoritari pentru a-i manipula şi manevra din jilţul de la Cotroceni, pentru a se menţine la putere 10 ani, timp în care s-au pus bazele lichidării ţării, mai întâi a agriculturii apoi a industriei care a ajuns un morman de fiare vechi, iar bogăţiile noastre, petrolul şi pădurile, gazul şi finanţele au trecut în mâinile „investitorilor strategici”. Aşa că Ponta, învăţând de la înaintaşul său, este gata oricând să bată palma din nou cu UDMR pentru a continua şi desăvârşi opera iliesciană.
Nu am înţeles însă ce a căutat liderul PNL Crin Antonescu, la Oradea, el care este urmaşul Brătienilor , făuritorii Marii Uniri şi printre puţinii politicieni români care au ştiut să-i ţină la respect pe revizioniştii maghiari. Un partid naţional, cum se intitulează cel liberal, nu are ce bate palma cu cei care nu vor acum decât autonomie teritorială, adică distrugerea statului marilor Brătieni. Dar, tânărul politician Crin Antonescu se pare că în afară de un discurs plin de baliverne, găunos, politicianist, a la Ion Iliescu, nu are nici substanţa, nici coloana vertebrală a unui lider de partid autentic românesc. Prea nu spune nimic şi nu întreprinde nimic concret pentru a scoate ţara din necaz, gargara lui politică fiind ca un fel de farbă, de spoială, vizavi de problemele reale ale ţării. Iar peste toate acestea, a ajuns să-i mai cânte în strună şi lui Hunor, ca odinioară lui Iohannis Klaus. Parcă, Călin Popescu Tăriceanu, cel mai bun prim-ministru pe care l-a avut România în ultimii 20 de ani, nu ar fi un mare politician potrivit în fruntea unui guvern curat liberal! Şi încă ce liberal! Oricum, dacă Crin Antonescu continuă pe linia pe care a pornit, soarta liberalilor nu va fi mai bună decât a… ţărăniştilor.
Cam astea ar fi concluziile Congresului UDMR de la Oradea. Adică încă un pas solid înainte pe calea menţinerii veşnice a UDMR la putere, (ca şi Mugur Isărescu la BNR) până când, cu largul concurs al politicienilor români de toate culorile, ahtiaţi după osul puterii, ne vom trezi că într-adevăr, capitala României va fi chiar la Budapesta. Oricum, la Bucureşti, balanţa puterii şi a actului de guvernare în România va fi decisă, ca şi până acum, tot de UDMR la comanda celor de la Budapesta. Aşa că după atâta pupat în… fund, politicienii noştri vor rămâne chiar cu buzele umflate! Mai ales că Hunor a spus tuturor celor care l-au peţit, că UDMR are un singur aliat: comunitatea maghiră.
O lecţie din care ar trebui să înveţe şi politicienii noştri!
Gheorghe CIUL


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026 În perioada 1 ianuarie – 31 mai, poliția a înregistrat 6.666 de infracțiuni legate de traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit unui comunicat al Ministerului […]

Citește mai mult

Actualitate

Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA

Bogdan Ilea

Publicat

în

Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA Ferrero România a decis retragerea de pe piață, din motive de precauție, a unui lot de Nutella Croissant, după identificarea unui posibil risc privind prezența unui corp străin, respectiv un fragment de […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni România va fi sub un val de căldură pe parcursul lunii iulie 2026 conform pronozei meteo pe 4 săptămâni publicată vineri, 26 iunie 2026 de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).  […]

Citește mai mult