Condiții pentru deschiderea plajelor: Turiștii vor putea sta doar pe șezlonguri, iar intrarea și ieșirea de pe plajă se va face organizat
Virgil Popescu, Ministrul Economiei, a anunțat care sunt condițiile pentru deschiderea plajelor, după data de 1 iunie. La plajă se va sta doar pe șezlong, între șezlonguri trebuie păstrată o distanță de cel puțin 2 metri, iar intrarea și ieșirea de pe plajă se va face organizat, în baza unor reguli stabilite de autorități, pentru a nu se crea „busculade”.
„Se revine la circulația liberă a persoanelor în interiorul României. Hotelurile sunt deschise, terasele sunt deschise, plajele sunt deschise, evident trebuie să respectăm niște reguli și la plajă, 2 metri între sezlonguri,
plajă numai pe sezlong, tocmai pentru a nu se înghesui lumea, reguli și la ieșire și la intrare, astfel încât să nu se creeze busculade pe plajă. Cred că este un prim pas spre normalitate.”, a declarat Virgil Popescu, la postul B1TV.
Restaurantele nu vor fi deschise de la 1 iunie, urmând să fie evaluată situația din nou, în 15 iunie.
„Restaurantele din hoteluri nu se vor redeschide deocamdată. O să discutăm o nouă evaluare în data de 15 iunie și dacă epidemiologii vor spune acest lucru, sigur vom deschide și restaurantele. Nu am pus nicio restricție pentru hoteluri, ele au fost deschise. Nu avem nicio restricție referitoare la capacitatea de cazare”, spune ministrul.
Administratorii de plaje și patronii teraselor trebuie să se asigure că sunt respectate regulile impuse de autorități, în caz contrar ministrul susține că vor fi aplicate sancțiuni.
„Cei care administrează plajele trebuie să se asigure că sezlongurile sunt la distanță corespunzătoare. Proprietarii de terase trebuie să se asigure să nu servească clienții decât dacă respectă condițiile. Sunt convins că la nevoie și ANPC-ul este pregătit și ITM-ul e pregătită și poliția e pregătită, eu sper să nu fie cazul”, a mai declarat ministrul Economiei.
Premierul Ludovic Orban a anunțat joi seara noi măsuri de relaxare care vor intra în vigoare de la 1 iunie. Măsurile au fost decise de Consiliul Național pentru Situații de Urgență și vor fi adoptate prin Hotărâre de Guvern.
Astfel, de la 1 iunie se ridică interdicțiile de deplasare a persoanelor în afara localităților și a zonelor metropolitane.
Tot de la 1 iunie se reia transportul rutier și feroviar internațional de persoane.
De la 1 iunie se permite accesul pe plajă al persoanelor, cu condiția să le fie asigurate șezlonguri distanțate la 2 metri, dacă este vorba despre familii diferite.
De la 1 iunie se deschid și terasele, cu distanțare de 2 metri între mese și nu mai mult de 4 persoane la o masă, dacă sunt din familii diferite.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








