Actualitate

Condiţii hoteliere îmbunătăţite în secţia de obstetrică – ginecologie din Alba Iulia

Alexandra Mates

Publicat

în

Pacientele din Alba, internate in Secţia de obstretică şi ginecologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba, vor avea parte de standarde hoteliere crescute prin amenajarea de grupuri sanitare noi şi dotarea cu 40 de paturi, cu saltele cu huse, şi 40 de noptiere. Mobilierul a fost donat de un cetăţean german, iar Spitalul din Alba Iulia a asigurat fondurile pentru transport. De asemenea au fost alocate şi lenjerii noi pentru această secţie.

Pacientele internate pe Secţia de obstretică şi ginecologie și-au exprimat nemulțumirile printr-un chestionar. Acestea au  declarat că sunt mulţumite de serviciile medicale, dotări şi personal, dar sunt nemulţumite de condiţiile de spitalizare. Lăuzele au reclamat în special absenţa grupurilor sanitare pe aripa secţiei unde sunt internate după naștere.

„Pe această secţie vor fi patru grupuri sanitare, fiecare cu mai multe boxe. Două dintre aceste toalete vor fi amenajate în aripa de nou-născuţi, şi vor fi destinate femeilor care au născut, deoarece lor le era greu să se deplaseze până în partea cealaltă a secţiei. Deja au fost demarate lucrările şi săptămâna viitoare vor fi finalizate. De asemenea vor fi refăcute toaletele deja existente în aripa cu saloane a secţiei şi grupurile sanitatre de la sălile de naşteri. Anterior una dintre sălile de naşteri a fost modernizată şi dotată cu un pat de naştere modern, care poate răspunde la toate nevoile pacientelor”, a explicat asistenta şefă a Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba, Monica Oneţiu.

Paturi, noptiere şi lenjerie nouă

Secţia de obstretică şi ginecologie va primi şi 40 de paturi cu huse şi tot atâtea noptiere precum şi lenjerie de pat nouă.

„Au fost comandate 763 de lenjerii noi, pentru Spitalul din Alba Iulia, din care a fost asigurat şi necesarul Secţiei de obstretică şi ginecologie. De asemenea vor fi repartizate şi 40 de paturi cu saltele cu husă şi 40 de noptiere cu tăblie rabatabilă, care pot fi transformate în masă. Mobilierul a fost obţinut prin donaţie de la un cetăţean german. Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba a asigurat suma de 2.200 de euro pentru transportul mobilierului”, a mai spus asistenta şefă Monica Oneţiu.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Indexare pensii 2027 | Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor

Bogdan Ilea

Publicat

în

Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor Indexarea pensiilor începând din 2027, digitalizarea completă a serviciilor destinate pensionarilor și extinderea serviciilor sociale în mediul rural se numără printre măsurile prevăzute în programul de guvernare al Cabinetului Veștea pentru domeniul muncii și protecției sociale. Potrivit documentului, Casa Națională de Pensii […]

Citește mai mult

Actualitate

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR

Bogdan Ilea

Publicat

în

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]

Citește mai mult

Actualitate

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare

Ioana Oprean

Publicat

în

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]

Citește mai mult