Concursuri și întâlniri dedicate mămicilor din Alba Iulia cu ocazia Săptămânii Naționale a Alăptării
Cu ocazia Săptămânii Naționale a Alăptării, toate mămicile din Alba Iulia și nu numai sunt așteptate la Spațiile Ryma, în 6 august, de la ora 18.00, pentru a discuta cu persoane autorizate despre avantajele alăptării și drepturile mamelor. “Îndrăznesc să alăptez!” este primul documentar despre revoluţia româncelor care au reînvăţat să-şi alăpteze copiii.
Într-o Românie în care numai 12% dintre bebeluşi beneficiază, în primele 6 luni de viaţă, de primul lor drept – alimentaţia exclusivă cu lapte matern – mamele învaţă din nou să-şi hrănească sugarii la sân, aşa cum recomanda UNICEF şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Revoluţia româncelor care îndrăznesc să-şi alăpteze copiii a iscat controverse şi a generat dezbateri încinse.
Care sunt drepturile mamei şi ale copilului la naştere? Care sunt avantajele Alăptării?
„Îndrăznesc să alăptez “, o producţie Irina Thiery, de la Lion Mentor Association. Este primul documentar românesc despre alăptare: încurajează tinerele mame să se informeze, să apeleze la consilieri în lactaţie atunci când întâmpină dificultăţi, să nu recurgă la alimentaţie artificială fără indicaţie medicală clară şi să-şi hrănească bebeluşii exclusiv la sân în primele 6 luni de viaţă. Studiile recente arată că nou-născuţii alăptaţi exclusiv, cel puţin în prima jumătate de an de viaţă, prezintă riscuri mai scăzute să sufere de alergii, disfuncţii digestive, diabet, boli cardiace sau cancer.
Demontăm miturile, analizăm opţiunile şi dezbatem drepturile femeii aşa cum sunt ele înţelese în sistemul sanitar românesc. Proiecţia naţională cu ocazia săptămânii mondiale a alăptării, are loc în următoarele oraşe: Alba Iulia, Baia Mare, Bacău, Bistriţa, Bucureşti, Braşov, Cluj – Napoca, Constanţa, Craiova, Galaţi, Iaşi, Miercurea Ciuc, Oradea, Ploieşti, Sf. Gheorghe, Sibiu, Suceava, Târgovişte, Târgu Mureş şi Timişoara.
Totodată, Lion Mentor Association a lansat anul acesta primul concurs Miss Alăptare România, pentru care, până în prezent, mai mult de o sută de mămici din toată ţara şi-au înscris pozele cu bebeluşii lor ataşaţi la pieptul lor.
Concursul are trei categorii:
1. Miss Alăptare, cea mai inspiraţională poză,
2. Îndrăznesc să alăptez, cea mai îndrăzneaţă poză
3. Premiul de popularitate, poza cu cele mai multe voturi.
Pentru primele două categorii, există un juriu de 5 persoane, consultante în Alăptare şi specialist în nutriţia bebeluşului. Concursul se desfăşoară pănă pe data de 3 august, urmând ca juriul să desemneze câştigătoarele pe data de 5 august, în cadrul proiecţiei naţionale a documentarului “Îndrăznesc să alăptez!”. Pentru mai multe detalii intraţi pe site-ul asociaţiei: LionMentor.ro/eveniment.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
23-24 iunie 2026 | Hramul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia: Priveghere de toată noaptea. PROGRAM COMPLET
Hramul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia: Priveghere de toată noaptea. PROGRAM COMPLET Sărbătorirea Hramului Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia, situată pe strada Valea Popii, va cuprinde și o priveghere de toată noaptea. Aceasta va începe marți, 23 iunie 2026, la ora 18.00. Programul complet al slujbelor este următorul: *Marți, 23 iunie […]
Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere
Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]
FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei
INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]