Concursuri și întâlniri dedicate mămicilor din Alba Iulia cu ocazia Săptămânii Naționale a Alăptării
Cu ocazia Săptămânii Naționale a Alăptării, toate mămicile din Alba Iulia și nu numai sunt așteptate la Spațiile Ryma, în 6 august, de la ora 18.00, pentru a discuta cu persoane autorizate despre avantajele alăptării și drepturile mamelor. “Îndrăznesc să alăptez!” este primul documentar despre revoluţia româncelor care au reînvăţat să-şi alăpteze copiii.
Într-o Românie în care numai 12% dintre bebeluşi beneficiază, în primele 6 luni de viaţă, de primul lor drept – alimentaţia exclusivă cu lapte matern – mamele învaţă din nou să-şi hrănească sugarii la sân, aşa cum recomanda UNICEF şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Revoluţia româncelor care îndrăznesc să-şi alăpteze copiii a iscat controverse şi a generat dezbateri încinse.
Care sunt drepturile mamei şi ale copilului la naştere? Care sunt avantajele Alăptării?
„Îndrăznesc să alăptez “, o producţie Irina Thiery, de la Lion Mentor Association. Este primul documentar românesc despre alăptare: încurajează tinerele mame să se informeze, să apeleze la consilieri în lactaţie atunci când întâmpină dificultăţi, să nu recurgă la alimentaţie artificială fără indicaţie medicală clară şi să-şi hrănească bebeluşii exclusiv la sân în primele 6 luni de viaţă. Studiile recente arată că nou-născuţii alăptaţi exclusiv, cel puţin în prima jumătate de an de viaţă, prezintă riscuri mai scăzute să sufere de alergii, disfuncţii digestive, diabet, boli cardiace sau cancer.
Demontăm miturile, analizăm opţiunile şi dezbatem drepturile femeii aşa cum sunt ele înţelese în sistemul sanitar românesc. Proiecţia naţională cu ocazia săptămânii mondiale a alăptării, are loc în următoarele oraşe: Alba Iulia, Baia Mare, Bacău, Bistriţa, Bucureşti, Braşov, Cluj – Napoca, Constanţa, Craiova, Galaţi, Iaşi, Miercurea Ciuc, Oradea, Ploieşti, Sf. Gheorghe, Sibiu, Suceava, Târgovişte, Târgu Mureş şi Timişoara.
Totodată, Lion Mentor Association a lansat anul acesta primul concurs Miss Alăptare România, pentru care, până în prezent, mai mult de o sută de mămici din toată ţara şi-au înscris pozele cu bebeluşii lor ataşaţi la pieptul lor.
Concursul are trei categorii:
1. Miss Alăptare, cea mai inspiraţională poză,
2. Îndrăznesc să alăptez, cea mai îndrăzneaţă poză
3. Premiul de popularitate, poza cu cele mai multe voturi.
Pentru primele două categorii, există un juriu de 5 persoane, consultante în Alăptare şi specialist în nutriţia bebeluşului. Concursul se desfăşoară pănă pe data de 3 august, urmând ca juriul să desemneze câştigătoarele pe data de 5 august, în cadrul proiecţiei naţionale a documentarului “Îndrăznesc să alăptez!”. Pentru mai multe detalii intraţi pe site-ul asociaţiei: LionMentor.ro/eveniment.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








