Curier Județean

Concursuri și întâlniri dedicate mămicilor din Alba Iulia cu ocazia Săptămânii Naționale a Alăptării

Dragoş Suciu

Publicat

în

ma-mereCu ocazia Săptămânii Naționale a Alăptării, toate mămicile din Alba Iulia și nu numai sunt așteptate la Spațiile Ryma, în 6 august, de la ora 18.00, pentru a discuta cu persoane autorizate despre avantajele alăptării și drepturile mamelor. “Îndrăznesc să alăptez!” este primul documentar  despre revoluţia româncelor care  au reînvăţat să-şi alăpteze  copiii.

Într-o   Românie în care numai 12% dintre bebeluşi beneficiază, în primele   6 luni  de       viaţă,    de primul lor drept   – alimentaţia exclusivă cu lapte matern – mamele învaţă din nou să-şi hrănească sugarii la sân, aşa cum recomanda UNICEF şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Revoluţia româncelor care îndrăznesc să-şi alăpteze copiii a iscat controverse şi a generat dezbateri încinse.

Care sunt drepturile mamei şi ale copilului la naştere? Care sunt avantajele Alăptării?  

„Îndrăznesc să alăptez “, o producţie Irina Thiery, de la Lion Mentor Association. Este primul documentar românesc despre alăptare: încurajează tinerele mame să se informeze, să  apeleze la consilieri  în lactaţie atunci când întâmpină dificultăţi, să nu recurgă la alimentaţie artificială fără  indicaţie medicală clară şi să-şi hrănească bebeluşii exclusiv la sân în  primele 6 luni de viaţă. Studiile recente arată că nou-născuţii          alăptaţi exclusiv, cel   puţin în prima jumătate de an de viaţă, prezintă   riscuri mai scăzute să sufere de alergii, disfuncţii digestive, diabet, boli cardiace sau cancer.

Demontăm miturile, analizăm opţiunile şi dezbatem drepturile femeii aşa cum sunt ele înţelese în sistemul sanitar românesc. Proiecţia            naţională cu ocazia  săptămânii mondiale a alăptării, are loc în  următoarele oraşe:  Alba    Iulia,   Baia Mare, Bacău, Bistriţa,  Bucureşti, Braşov, Cluj – Napoca, Constanţa, Craiova, Galaţi,  Iaşi, Miercurea Ciuc, Oradea, Ploieşti, Sf. Gheorghe, Sibiu, Suceava, Târgovişte, Târgu Mureş şi     Timişoara.

Totodată, Lion Mentor Association a lansat  anul acesta primul concurs Miss  Alăptare România, pentru care, până în prezent, mai mult   de o sută de  mămici din toată ţara şi-au înscris pozele  cu bebeluşii lor ataşaţi  la pieptul lor.

Concursul are trei categorii:     

1. Miss Alăptare, cea mai inspiraţională poză,

2. Îndrăznesc să alăptez, cea mai îndrăzneaţă  poză

3. Premiul de  popularitate, poza cu cele mai multe voturi.

Pentru primele două categorii, există un juriu de 5 persoane, consultante în Alăptare şi specialist în nutriţia bebeluşului.  Concursul se desfăşoară pănă pe data de 3 august, urmând  ca juriul să desemneze câştigătoarele  pe data de 5 august, în cadrul proiecţiei naţionale a documentarului “Îndrăznesc să alăptez!”. Pentru mai multe detalii intraţi pe site-ul asociaţiei: LionMentor.ro/eveniment.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]

Citește mai mult

Curier Județean

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 –  Averse […]

Citește mai mult

Curier Județean

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]

Citește mai mult