Concursuri și întâlniri dedicate mămicilor din Alba Iulia cu ocazia Săptămânii Naționale a Alăptării
Cu ocazia Săptămânii Naționale a Alăptării, toate mămicile din Alba Iulia și nu numai sunt așteptate la Spațiile Ryma, în 6 august, de la ora 18.00, pentru a discuta cu persoane autorizate despre avantajele alăptării și drepturile mamelor. “Îndrăznesc să alăptez!” este primul documentar despre revoluţia româncelor care au reînvăţat să-şi alăpteze copiii.
Într-o Românie în care numai 12% dintre bebeluşi beneficiază, în primele 6 luni de viaţă, de primul lor drept – alimentaţia exclusivă cu lapte matern – mamele învaţă din nou să-şi hrănească sugarii la sân, aşa cum recomanda UNICEF şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Revoluţia româncelor care îndrăznesc să-şi alăpteze copiii a iscat controverse şi a generat dezbateri încinse.
Care sunt drepturile mamei şi ale copilului la naştere? Care sunt avantajele Alăptării?
„Îndrăznesc să alăptez “, o producţie Irina Thiery, de la Lion Mentor Association. Este primul documentar românesc despre alăptare: încurajează tinerele mame să se informeze, să apeleze la consilieri în lactaţie atunci când întâmpină dificultăţi, să nu recurgă la alimentaţie artificială fără indicaţie medicală clară şi să-şi hrănească bebeluşii exclusiv la sân în primele 6 luni de viaţă. Studiile recente arată că nou-născuţii alăptaţi exclusiv, cel puţin în prima jumătate de an de viaţă, prezintă riscuri mai scăzute să sufere de alergii, disfuncţii digestive, diabet, boli cardiace sau cancer.
Demontăm miturile, analizăm opţiunile şi dezbatem drepturile femeii aşa cum sunt ele înţelese în sistemul sanitar românesc. Proiecţia naţională cu ocazia săptămânii mondiale a alăptării, are loc în următoarele oraşe: Alba Iulia, Baia Mare, Bacău, Bistriţa, Bucureşti, Braşov, Cluj – Napoca, Constanţa, Craiova, Galaţi, Iaşi, Miercurea Ciuc, Oradea, Ploieşti, Sf. Gheorghe, Sibiu, Suceava, Târgovişte, Târgu Mureş şi Timişoara.
Totodată, Lion Mentor Association a lansat anul acesta primul concurs Miss Alăptare România, pentru care, până în prezent, mai mult de o sută de mămici din toată ţara şi-au înscris pozele cu bebeluşii lor ataşaţi la pieptul lor.
Concursul are trei categorii:
1. Miss Alăptare, cea mai inspiraţională poză,
2. Îndrăznesc să alăptez, cea mai îndrăzneaţă poză
3. Premiul de popularitate, poza cu cele mai multe voturi.
Pentru primele două categorii, există un juriu de 5 persoane, consultante în Alăptare şi specialist în nutriţia bebeluşului. Concursul se desfăşoară pănă pe data de 3 august, urmând ca juriul să desemneze câştigătoarele pe data de 5 august, în cadrul proiecţiei naţionale a documentarului “Îndrăznesc să alăptez!”. Pentru mai multe detalii intraţi pe site-ul asociaţiei: LionMentor.ro/eveniment.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea
Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]









