Concept inovativ dezvoltat de Primăria Aiud și mediul privat cu scopul de a crea noi locuri de muncă prin atragerea de investitori strategici
În intenția de a convinge investitorii că Municipiul Aiud dispune de o resursă umană locală extrem de valoroasă, Primăria Municipiului Aiud, în colaborare cu o cunoscută companie românească cu capital german, deschide oportunitatea, pentru cei interesați, de a fi selectați în vederea angajării ca personal necalificat din Aiud și localitățile aparținătoare.
Compania parteneră Primăriei Municipiului Aiud și-a manifestat dorința de a angaja aproximativ 20 de persoane – muncitori necalificați – asigurând salarii atractive, transportul acestora la locul de muncă, tichete de masă și ulterior perioadei de probă, calificarea acestora în meseria de confecționeri cablaje.
În planul de dezvoltare al companiei este inclusă și intenția (posibilitatea) de a demara procedurile aferente deschiderii unei secții de producție în Municipiul Aiud, această etapă importantă fiind luată în calcul ulterior perioadei de evaluare a personalului.
Acest concept inovativ, care include ideea administrației locale de a „investi în investitori”, se bazează pe încredere, seriozitate, o atitudine proactivă și nu în ultimul rând, pe profesionalismul celor implicați în proiect.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României