Comandantul Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul”: „Ați visat la buchete și bucurii, la frumosul basm al finalului de liceu. Iată-vă în stare să renunțati și să zâmbiți”
Într-o postare pe pagina de facebook a Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul”, comandantul unității de învățământ, colonel Marcel Domșa a transmis un mesaj emoționant elevilor colegiului care, de aproape două luni, se află la domiciliu. Dânsul le vorbește tinerilor despre perioada dificilă prin care trec și îi indeamnă la optimism.
Cred că este momentul, acum când se pare că avem câteva date certe, să adresez un mesaj către tinerii noștri elevi care, de aproape două luni, se află la domiciliu.
„Când necazuri te doboară
Și prieteni n-ai să-i strigi,
Ține minte, sfârșitul nu-i aici!
…
Când oprit la o răscruce
Drumul nu știi să-l prezici
Ține minte, sfârsitul nu-i aici!”
S-a prăvalit necazul aceasta peste noi și nu știm ce să facem. Cei mai mulți tăcem, privim în jur și nu ne vine să credem. Din pacate, nu există vreo soluție miraculoasă pentru aceste zile. Ne gândim la ce este mai rău, ne uităm la cei care sunt (deocamdată!) mai loviți decât noi și îi compătimim, ne cufundăm în gânduri adânci și sumbre.
Evident, avem și câteva remedii, unele doar paleative. Râdem la primirea unor glume pe WhatsApp și mai ieșim din încordare. Râdem, dar, din păcate, nu e întotdeauna râsul nostru.
Pentru voi cred că este cel mai greu…ați terminat jocurile, ați văzut filmele, ați făcut cursuri on-line, ați trăit emoția știrilor, ați tras cu ochii la bucătăresele-mame. Ați înțeles cât de greu le este părinților să trăiască în aceste condiții.
Ați văzut ce înseamnă starea grea de veghe. Ati răbdat cuminți. Nu, n-ați mers nici la discoteci și nici la biserică. N-ați primit daruri de Paști, nu că nu v-ați fi dorit, dar nu s-a putut, însă nu v-ați plâns.
Voi cei din clasele a XII-a v-ați pierdut sărbătorile de generație. Știu, e foarte trist…Pentru că tinerețea se ține și cu astfel de motivări și trăiri!
Nu veți mai fi niciodată în clasa a XII-a. Ați visat de la începutul anului școlar la ultimul apel, la rochii și costume, la întâlnirea de sfârșitul de drum străbătut. Ați visat la buchete și bucurii, la frumosul basm al finalului de liceu. Tot ce ați văzut la alții că s-a împlinit ați vrut în viețile voastre.
Iată-vă în stare să renunțati și să zâmbiți.
V-ați înțeles de-acum jertfa. Mică, în raport cu alte generații, neașteptat de rodnică – în raport cu generația voastră. Printre voi sunt tinerii care în timpul acesta și-ar fi împlinit anii de majorat ori pur și simplu anii.
Din păcate, nu pot decât să vă trimit un gând și un cuvânt bun! Sunteți cea mai frumoasă și curajoasă generație! Eu n-am să mai fiu tânăr niciodată, dar voi bucurați tinerețea de odinioară a părinților voștri!
Optimismul este ceea ce trebuie să vă caracterizeze și trebuie să-l dovediți!”, a scris Comandantul Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul”, colonel Marcel Domșa.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Aur la canotaj pentru România în finala 8+1 rame feminin: Cursă fabuloasă a româncelor la JO 2024
Aur la canotaj pentru România în finala 8+1 rame feminin: Cursă fabuloasă a româncelor la JO 2024 Încă o medalie de aur pentru România la canotaj la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris! Barca de opt rame plus cârmaci feminin, formată din Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum o zi
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Sportacum o zi
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Ştirea zileiacum 2 zile
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori