Ştirea zilei

Comandantul Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul”: „Ați visat la buchete și bucurii, la frumosul basm al finalului de liceu. Iată-vă în stare să renunțati și să zâmbiți”

Ioana Oprean

Publicat

în

Într-o postare pe pagina de facebook a Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul”, comandantul unității de învățământ, colonel Marcel Domșa a transmis un mesaj emoționant elevilor colegiului  care, de aproape două luni, se află la domiciliu. Dânsul le vorbește tinerilor despre perioada dificilă prin care trec și îi indeamnă la optimism.

„Gânduri la ceas de cumpănă

Cred că este momentul, acum când se pare că avem câteva date certe, să adresez un mesaj către tinerii noștri elevi care, de aproape două luni, se află la domiciliu.

„Când necazuri te doboară
Și prieteni n-ai să-i strigi,
Ține minte, sfârșitul nu-i aici!

Când oprit la o răscruce
Drumul nu știi să-l prezici
Ține minte, sfârsitul nu-i aici!”

S-a prăvalit necazul aceasta peste noi și nu știm ce să facem. Cei mai mulți tăcem, privim în jur și nu ne vine să credem. Din pacate, nu există vreo soluție miraculoasă pentru aceste zile. Ne gândim la ce este mai rău, ne uităm la cei care sunt (deocamdată!) mai loviți decât noi și îi compătimim, ne cufundăm în gânduri adânci și sumbre.

Evident, avem și câteva remedii, unele doar paleative. Râdem la primirea unor glume pe WhatsApp și mai ieșim din încordare. Râdem, dar, din păcate, nu e întotdeauna râsul nostru.

Pentru voi cred că este cel mai greu…ați terminat jocurile, ați văzut filmele, ați făcut cursuri on-line, ați trăit emoția știrilor, ați tras cu ochii la bucătăresele-mame. Ați înțeles cât de greu le este părinților să trăiască în aceste condiții.

Ați văzut ce înseamnă starea grea de veghe. Ati răbdat cuminți. Nu, n-ați mers nici la discoteci și nici la biserică. N-ați primit daruri de Paști, nu că nu v-ați fi dorit, dar nu s-a putut, însă nu v-ați plâns.

Voi cei din clasele a XII-a v-ați pierdut sărbătorile de generație. Știu, e foarte trist…Pentru că tinerețea se ține și cu astfel de motivări și trăiri!

Nu veți mai fi niciodată în clasa a XII-a. Ați visat de la începutul anului școlar la ultimul apel, la rochii și costume, la întâlnirea de sfârșitul de drum străbătut. Ați visat la buchete și bucurii, la frumosul basm al finalului de liceu. Tot ce ați văzut la alții că s-a împlinit ați vrut în viețile voastre.

Iată-vă în stare să renunțati și să zâmbiți.

V-ați înțeles de-acum jertfa. Mică, în raport cu alte generații, neașteptat de rodnică – în raport cu generația voastră. Printre voi sunt tinerii care în timpul acesta și-ar fi împlinit anii de majorat ori pur și simplu anii.

Din păcate, nu pot decât să vă trimit un gând și un cuvânt bun! Sunteți cea mai frumoasă și curajoasă generație! Eu n-am să mai fiu tânăr niciodată, dar voi bucurați tinerețea de odinioară a părinților voștri!
Optimismul este ceea ce trebuie să vă caracterizeze și trebuie să-l dovediți!”, a scris Comandantul Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul”, colonel Marcel Domșa.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult