Colegiul Naţional de Apărare în vizită de documentare la Prefectura Alba
*Cursanţii şi-au arătat interesul faţă de evoluţia economico-socială a judeţului
Instituţia Prefectului – Judeţul Alba a fost astăzi gazda cursanţilor Colegiului Naţional de Apărare, instituţie care, în cadrul unei vizite de studii şi documentare în Alba, şi-a exprimat dorinţa de a avea o întâlnire cu prefectul Gheorghe Feneşer, în scopul obţinerii unor informaţii referitoare la evoluţia economico-socială a judeţului. 40 de cursanţi care se perfecţionează în problematica actuală a securităţii naţionale au participat la întâlnirea cu prefectul judeţului Alba şi alţi reprezentanţi ai instituţiei.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Prefecturii Alba, Ada Rus, timp de aproximativ două ore, gazdele au prezentat date statistice referitoare la evoluţia economică şi socială a judeţului Alba, răspunzând totodată şi la întrebări punctuale referitoare la siguranţa publică şi la modul în care Instituţia Prefectului acţionează pentru menţinerea acesteia, prin colaborarea cu instituţiile abilitate ale statului.
Unii dintre cursanţi şi-au exprimat curiozitatea faţă de viitorul proiectelor de la Roşia Montană şi Cuprumin Abrud. Prefectul Gheorghe Feneşer a explicat punctul de vedere al Guvernului României cu privire la cele două proiecte, care, de altfel, a fost enunţat recent şi de către Ministrul Mediului, prezent la Alba Iulia.
”În ceea ce priveşte proiectul de la Roşia Montană, aşa cum a precizat şi doamna ministru Rovana Plumb, acesta se reanalizează la nivelul Ministerului Marilor Proiecte, cu participarea mai multor ministere. În funcţie de soluţiile ce vor fi găsite, se va lua o decizie finală, dar cu respectarea celor două cerinţe de bază: garanţia financiară şi responsabilitatea faţă de mediu. Referitor la redeschiderea activităţii Cuprumin Abrud, există tot sprijinul din partea Guvernului României în acest sens. Ca urmare, în termen de aproximativ 2 săptămâni, reprezentanţii conducerii societăţii sunt aşteptaţi la Bucureşti, pentru discuţii, în condiţiile în care din luna mai se doreşte pornirea activităţii. Totodată, în prezent, Guvernul se preocupă să găsească resurse financiare în cuantum de aproximativ 15 milioane de euro pentru două investiţii importante pentru mediu, respectiv construcţia staţiei de neutralizare şi iazurile de decantare. În opinia mea, locurile de muncă sunt importante, trebuie făcut tot posibilul pentru crearea lor, dar cu respect faţă de mediul înconjurător”, a precizat prefectul Gheorghe Feneşer.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








