Codul galben de ploi și vijelii, prelungit până duminică dimineața, în Alba și în alte 26 de județe
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a prelungit codul galben de ploi și vijelii, de sâmbătă până duminică dimineaţă, în Alba și în alte 26 de judeţe din sud-vestul, centrul şi nord-estul ţării.
Meteorologii avertizează că în aceste zone vor fi ploi torenţiale, descărcări electrice şi vijelii, cantităţile de apă putând ajunge până la 30-40 de litri pe metru pătrat.

De asemenea, precipitaţiile pot aduce la sol particulele de praf saharian, dar în concentraţii reduse, relatează News.ro. În sudul ţării, vremea se menţine caniculară, cu temperaturi de până la 36 de grade şi cu disconfort termic.
Judeţele Alba, Argeş, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Buzău, Cluj, Caraş-Severin, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Hunedoara, Harghita, Iaşi, Mehedinţi, Mureş, Neamţ, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Vâlcea, Vrancea şi Vaslui sunt sub avertizare cod galben de sâmbătă, ora 09.00, până duminică, la aceeaşi oră.
Îm cele 27 de judeţe din sud-vestul, centrul şi nord-estul ţării, precum şi în zona montană, instabilitatea atmosferică va fi deosebit de accentuată, cu ploi torenţiale, frecvente descărcări electrice şi intensificări de vânt cu aspect de vijelie, în unele zone fiind posibile chiar căderi de grindină, potrivit ANM.
În judeţele aflate sub avertizare, cantităţile de apă vor depăşi local 15-20 de litri pe metru pătrat şi izolat 30-40 de litri pe metru pătrat.
De asemenea, și în judeţe care nu sunt sub avertizare cod galben s-ar putea să plouă şi să se producă descărcări electrice, dar vor fi în perioade scurte şi pe spaţii restrânse.
În regiunile sudice, vremea se menţine caniculară, cu maxime în jurul a 36 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat şi indicele temperatură-umezeală va atinge frecvent şi local va depăşi pragul critic de 80 de unităţi în zonele de câmpie şi podiş.
În noaptea de sâmbătă spre duminică, temperaturile minime vor fi caracteristice unei nopţi tropicale.
ANM a atenţionat că precipitaţiile prognozate în România pot antrena spre sol particulele de praf saharian, dar în concentraţii reduse.
Paisprezece judeţe din Banat, Crişana, Maramureş, vestul şi nordul Transilvaniei, precum şi din nordul Moldovei au fost de vineri după-amiază până sâmbătă dimineaţă sub avertizare cod galben de ploi şi vijelii, scrie Digi24.ro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]









