Ştirea zilei

CNADNR confirmă! Nu se montează aparat de verificare a rovignetei la intersecția DN1 – Oarda. Vezi unde va fi pus!

Bogdan Presecan

Publicat

în

PNL Alba Iulia Florin Roman Daniel ZdrincLuni, în cadrul unei conferințe de presă organizate de PNL Alba Iulia, consilierul local Daniel Zdrînc a făcut câteva precizări importante, mai ales pentru locuitorii cartierului Oarda, în legătură cu zvonurile privind montarea unui aparat de verificare a rovignetei la intersecția DN1 – Oarda (stația de carburanți Petrom).

Acesta a explicat că liberalii au inițiat mai multe demersuri, respectiv adrese către Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR) prin care au solicitat cu argumente să nu se monteze acest aparat în intersecția respectivă. Și, au obținut și un răspuns pozitiv în acest sens. Reprezentanțiii CNADNR au ales să monteze aparatul pentru rovignetă, pe utimul stâlp de la ieșirea din Lancrăm.

În aceste condiții, locuitorii cartierului Oarda pot să stea liniștiți, deoarece nu vor fi astfel obligați să își achiziționeze rovignetă pentru parcurgerea câtorva sute de metri de drum național, pentru a ajunge practic în orașul de care aparțin.

Florin Roman, președintele PNL Alba Iulia, a subliniat legat de acest subiect, că s-a încercat o nouă manipulare și intoxicare a cetățenilor din Oarda de către unii reprezentanți ai PDL-ului, în speță consilierul local Domuța, care a explicat locuitorilor din Oarda că indicatorul cu interzis stânga, montat recent la intersecția DN1- strada Biruinței, reprezintă o inițiativă a USL, care dorește să monteze aparatul de verificare a rovignetei. Democrat-liberalii ar fi susținut că acest lucru reprezintă o răzbunare a liberalilor după scandalul legat de traversarea cartierului a Autostrăzii Sebeș – Turda.

solicitare Primaria Alba Iulia indicator DN OardaPentru a demonta această speculație “mincinoasă” Daniel Zdrînc a prezentat un document semnat de primarul Mircea Hava prin care Primăria Alba Iulia solicită  CNADNR montarea indicatorului cu interzis stânga, “care să interzică autovehiculelor care circulă din direcția Alba Iulia spre Sebeș a vira spre strada Biruinței – acces Oarda de Jos”, pentru a se fluidiza traficul rutier pe podul de peste Mureș.

“Consilierul Domuța (n.a. Iulius Domuța) se ocupă cu lucruri neserioase, care după părerea mea nu îi fac cinste unui consilier local”, a declarat Florin Roman, legat de poveștile purtate prin cartier de către consilierul PDL.

Interesant de aflat este faptul că porțiunea de drum național de la ieșirea din Alba Iulia înspre Sebeș, până la locul cunoscut sub numele de „Trei Poduri” se afla până în urmă cu 5-6 ani în administrarea Primăriei Alba Iulia. Aceasta l-a cedat însă CNADNR, motivând lipsa banilor necesari pentru a-l întreține corespunzător. Dacă drumul s-ar fi aflat încă în curtea primăriei, atunci locuitorii cartierului Oarda nu mai ajungeau în situația, fals indusă de altfel, de a trebui să își cumpere rovignetă pentru a ajunge în orașul în care locuiesc.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare

Ioana Oprean

Publicat

în

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]

Citește mai mult