Ştirea zilei

CNADNR confirmă! Nu se montează aparat de verificare a rovignetei la intersecția DN1 – Oarda. Vezi unde va fi pus!

Bogdan Presecan

Publicat

în

PNL Alba Iulia Florin Roman Daniel ZdrincLuni, în cadrul unei conferințe de presă organizate de PNL Alba Iulia, consilierul local Daniel Zdrînc a făcut câteva precizări importante, mai ales pentru locuitorii cartierului Oarda, în legătură cu zvonurile privind montarea unui aparat de verificare a rovignetei la intersecția DN1 – Oarda (stația de carburanți Petrom).

Acesta a explicat că liberalii au inițiat mai multe demersuri, respectiv adrese către Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR) prin care au solicitat cu argumente să nu se monteze acest aparat în intersecția respectivă. Și, au obținut și un răspuns pozitiv în acest sens. Reprezentanțiii CNADNR au ales să monteze aparatul pentru rovignetă, pe utimul stâlp de la ieșirea din Lancrăm.

În aceste condiții, locuitorii cartierului Oarda pot să stea liniștiți, deoarece nu vor fi astfel obligați să își achiziționeze rovignetă pentru parcurgerea câtorva sute de metri de drum național, pentru a ajunge practic în orașul de care aparțin.

Florin Roman, președintele PNL Alba Iulia, a subliniat legat de acest subiect, că s-a încercat o nouă manipulare și intoxicare a cetățenilor din Oarda de către unii reprezentanți ai PDL-ului, în speță consilierul local Domuța, care a explicat locuitorilor din Oarda că indicatorul cu interzis stânga, montat recent la intersecția DN1- strada Biruinței, reprezintă o inițiativă a USL, care dorește să monteze aparatul de verificare a rovignetei. Democrat-liberalii ar fi susținut că acest lucru reprezintă o răzbunare a liberalilor după scandalul legat de traversarea cartierului a Autostrăzii Sebeș – Turda.

solicitare Primaria Alba Iulia indicator DN OardaPentru a demonta această speculație “mincinoasă” Daniel Zdrînc a prezentat un document semnat de primarul Mircea Hava prin care Primăria Alba Iulia solicită  CNADNR montarea indicatorului cu interzis stânga, “care să interzică autovehiculelor care circulă din direcția Alba Iulia spre Sebeș a vira spre strada Biruinței – acces Oarda de Jos”, pentru a se fluidiza traficul rutier pe podul de peste Mureș.

“Consilierul Domuța (n.a. Iulius Domuța) se ocupă cu lucruri neserioase, care după părerea mea nu îi fac cinste unui consilier local”, a declarat Florin Roman, legat de poveștile purtate prin cartier de către consilierul PDL.

Interesant de aflat este faptul că porțiunea de drum național de la ieșirea din Alba Iulia înspre Sebeș, până la locul cunoscut sub numele de „Trei Poduri” se afla până în urmă cu 5-6 ani în administrarea Primăriei Alba Iulia. Aceasta l-a cedat însă CNADNR, motivând lipsa banilor necesari pentru a-l întreține corespunzător. Dacă drumul s-ar fi aflat încă în curtea primăriei, atunci locuitorii cartierului Oarda nu mai ajungeau în situația, fals indusă de altfel, de a trebui să își cumpere rovignetă pentru a ajunge în orașul în care locuiesc.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult