Clement Negruț: ANAF-ul a cheltuit aproape 65.000 de euro pentru cele 48.000 de decizii, trimise prin poștă, în județul Alba
Președintele PMP Alba, deputatul Clement Negruț, a spus joi, în cadrul unei conferințe de presă, că ANAF-ul a cheltuit aproape 65.000 de euro pentru cele 48.000 de decizii inexplicabile de impunere pentru plata CASS, trimise prin poştă, în judeţul Alba.
”Doar în județul nostru au pus pe drumuri peste 48.000 de cetățeni. Copii care nici nu erau născuți la data la care li se solicită aceste sume de bani. Potrivit unor informații apărute chiar în presa locală, doar în județul nostru, Fiscul ar fi cheltuit aproape 65.000 de euro, adică 288.00 de lei. Iată de ce e scumpă prostia celor care au orchestrat această idioțenie”, a spus Clement Negruț.
Somațiile de plată au fost primite, în majoritate, de persoanele care au lucrat în armată, casnici, ori cei cu conturi bancare care au avut venituri din dobânzi, chiar şi cei fără venituri care au luat bani pentru fier vechi sau cei care au conturi deschise în bănci pentru alocaţiile copiilor. Aceștia au explicat că suma de pe somaţia primită este de 468 lei şi s-ar referi la venituri din investiţii pentru care se percep contribuţii la asigurările de sănătate, însă nu înţeleg nimic. Cei de la Finanţe spun că nu există excepţie de la plata datoriilor specificate în somaţii şi că singura modalitate la ora actuală este depunerea de contestaţii, în termen de 30 de zile de la primirea somaţiei.
”Cel care este responsabil este acest premier, Victor Viorel Ponta, care nu înțelege că vremea lui s-a terminat. Nu trebuie să persiști în a face greșeli pe bandă rulantă (…) Nu văd altceva decât incompetența și foamea de bani a guvernului. Un buget criticat de toate forțele politice. ANAF-ul și toate instituțiile încearcă cu disperare să adune bani la pușculița statului”, a mai spus Clement Negruț.
”Și nu doar copiii sunt țintele Fiscului, ci zeci sau sute de mii de persoane ale căror conturi bancare sunt acum în baza de date a inspectorilor fiscali”, a mai spus acesta.
Amintim că miercuri, 7 ianuarie, conducerea ANAF, a trimis către unitățile de aministrare fiscală o circulară prin care s-a suspendat regularizarea contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate (CASS) pentru veniturile obținute din dobânda bonificată de bănci pentru alocațiile de stat pentru copii neridicate din conturile bancare.
„Vreau să anunț foarte clar că ministrul Finanțelor și șeful ANAF-ului au luat măsuri și lucrurile astea încetează de azi (n.red. miercuri), dar eu vreau până mâine să-mi spuneți și pe cine sancționăm și cum îndreptăm să nu se mai întâmple în viitor asemenea prostii să trimitem la copii să plătească nu știu ce bani din alocații”, a spus premierul Victor Ponta.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








