Clement Negruț: ANAF-ul a cheltuit aproape 65.000 de euro pentru cele 48.000 de decizii, trimise prin poștă, în județul Alba
Președintele PMP Alba, deputatul Clement Negruț, a spus joi, în cadrul unei conferințe de presă, că ANAF-ul a cheltuit aproape 65.000 de euro pentru cele 48.000 de decizii inexplicabile de impunere pentru plata CASS, trimise prin poştă, în judeţul Alba.
”Doar în județul nostru au pus pe drumuri peste 48.000 de cetățeni. Copii care nici nu erau născuți la data la care li se solicită aceste sume de bani. Potrivit unor informații apărute chiar în presa locală, doar în județul nostru, Fiscul ar fi cheltuit aproape 65.000 de euro, adică 288.00 de lei. Iată de ce e scumpă prostia celor care au orchestrat această idioțenie”, a spus Clement Negruț.
Somațiile de plată au fost primite, în majoritate, de persoanele care au lucrat în armată, casnici, ori cei cu conturi bancare care au avut venituri din dobânzi, chiar şi cei fără venituri care au luat bani pentru fier vechi sau cei care au conturi deschise în bănci pentru alocaţiile copiilor. Aceștia au explicat că suma de pe somaţia primită este de 468 lei şi s-ar referi la venituri din investiţii pentru care se percep contribuţii la asigurările de sănătate, însă nu înţeleg nimic. Cei de la Finanţe spun că nu există excepţie de la plata datoriilor specificate în somaţii şi că singura modalitate la ora actuală este depunerea de contestaţii, în termen de 30 de zile de la primirea somaţiei.
”Cel care este responsabil este acest premier, Victor Viorel Ponta, care nu înțelege că vremea lui s-a terminat. Nu trebuie să persiști în a face greșeli pe bandă rulantă (…) Nu văd altceva decât incompetența și foamea de bani a guvernului. Un buget criticat de toate forțele politice. ANAF-ul și toate instituțiile încearcă cu disperare să adune bani la pușculița statului”, a mai spus Clement Negruț.
”Și nu doar copiii sunt țintele Fiscului, ci zeci sau sute de mii de persoane ale căror conturi bancare sunt acum în baza de date a inspectorilor fiscali”, a mai spus acesta.
Amintim că miercuri, 7 ianuarie, conducerea ANAF, a trimis către unitățile de aministrare fiscală o circulară prin care s-a suspendat regularizarea contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate (CASS) pentru veniturile obținute din dobânda bonificată de bănci pentru alocațiile de stat pentru copii neridicate din conturile bancare.
„Vreau să anunț foarte clar că ministrul Finanțelor și șeful ANAF-ului au luat măsuri și lucrurile astea încetează de azi (n.red. miercuri), dar eu vreau până mâine să-mi spuneți și pe cine sancționăm și cum îndreptăm să nu se mai întâmple în viitor asemenea prostii să trimitem la copii să plătească nu știu ce bani din alocații”, a spus premierul Victor Ponta.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








