Curier Județean

Claudiu Răcuci (PNL) – Rog angajatorii aflați în dificultate să beneficieze de banii nerambursabili pentru șomaj tehnic puși la dispoziție de Guvernul Orban și să nu concedieze niciun angajat

Ioana Oprean

Publicat

în

Deputatul PNL Claudiu Răcuci face un apel ferm la toți angajatorii din România să nu-și concedieze angajații, chiar dacă trec prin momente financiare dificile, ci să-i plătească cu ajutorul fondurilor gratuite primite de la Guvern, prin instrumentul șomajului tehnic:

„Această criză va trece curând! Nu va dura o veșnicie. Important este ca după criză să putem să relansăm toate activitățile economice, iar pentru asta vom avea nevoie să avem toată grija de toți angajații și de familiile lor.

Concedierea angajaților nu este o soluție, în condițiile în care într-o lună sau două restricțiile vor înceta și vom începe din nou activitățile. Angajatorii să se gândească deja cu ce oameni vor porni atunci la drum, dacă astăzi îi pun pe liber. Eu îi îndemn să folosească la maximum resursele financiare gratuite puse la dispoziție de Guvern, prin care statul acoperă plata a 75% din salariul brut.

Începând de la 1 aprilie firmele pot depune deja la AJOFM-uri, cerere și declarație pe proprie răspundere, iar în scurt timp banii ajung în conturile angajatorilor și ale salariaților. Guvernul PNL a făcut rost de foarte mulți bani de la Uniunea Europeană, adică de peste 300 de milioane de euro până acum, și avem suficiente resurse financiare să ajutăm fiecare angajat sau angajator aflat în dificultate.

De ce să trimiți omul acasă fără salariu, dacă poți să-i dai 75% din banii Guvernului și pe tine angajator nu te costă nimic? De ce să nu profiți de toate măsurile financiare date de Guvern? Mai mult decât atât, angajatorii nici măcar nu trebuie să se deplaseze sau să stea la cozi, ci pot trimite solicitările direct de pe calcultator, electronic. Vreau să cred că în aceste momente grele vom demonstra solidaritate între noi toți, lucru care ne va face mai puternici după criza va trece.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

26 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, vineri, 26 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ Silvia Puie a obținut un nou mandat de director al CJAS Alba, după ce a reușit să obțină un punctaj final de 91,80 în cadrul concursului pentru acest post.  Punctaj probă […]

Citește mai mult

Curier Județean

DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026

Bogdan Ilea

Publicat

în

DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică în mai multe localități din județul Alba. Întreruperile programate pentru intervalul 29.06-  05.07.2026 Nr.crt.   ADRESA INTERVAL CENADE, […]

Citește mai mult