Politică Administrație

Claudiu Răcuci, PNL Alba: ”Pentru PSD respectarea legii e opțională. Dăncilă a început cu stângul”

Ioana Oprean

Publicat

în

Deputatul PNL Claudiu Răcuci acuză în termeni foarte duri disprețul pe care miniștri vechi și noi din proaspătul guvern PSD-ALDE, condus de această dată de nevinovata doamnă Dăncilă, îl au față de legile statului român. Atenție! Legile sunt în vigoare, nu sunt abrogate și nici suspendate în aplicare:

„Guvernul este puterea executivă a țării, motiv pentru care acesta pune în aplicare legile și asigură realizarea politicii interne cuprinse în legi. Nu o spun eu! O spune Constituția României și așa se întâmplă în orice țară normală. România, țara condusă peste două decenii de PSD, trăiește o situație cu totul absurdă, în care Guvernul face legi, pe bandă rulantă, în locul Parlamentului, adică dă peste noapte ordonanțe de urgență, iar tocmai Guvernul este cel care nu respectă legile aprobate de Parlament. Păi cum poate țara să funcționeze normal în aceste condiții?

Ca să înțelegem bine degringolada în care ne-a adus Dragnea și Tăriceanu, vă dau exemplul Legii nr. 263/2010, care spune cât se poate de clar faptul că anual, valoarea punctului de pensie se majorează cu 100% din rata inflaţiei, la care se adaugă 50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut, realizat pe anul precedent. Și? Ce dacă acest lucru este scris în lege? Credeți că această prevedere legală este respectată cumva de PSD sau de cea care a fost votată, pentru a treia oară ministru al muncii, adică de doamna Olguța Vasilescu? Doamne ferește! Nicidecum!

Luni, ca membru al Comisiei pentru muncă din Camera Deputaților, am participat la audierea doamnei Olguța Vasilescu, care și-a dorit tare mult să fie ministru și în Guvernul Dragnea 3. Eu și colegii mei din PNL nu am avut întrebări tendențioase și nu ne-am propus să o încurcăm cumva pe doamna Vasilescu! Și noi ne dorim ca oamenii să trăiască mai bine, însă nu vrem ca românii să fie înșelați. Am întrebat-o de ce nu a majorat, de la 1 ianuarie 2018, așa cum negru pe alb spune legea, valoarea punctului de pensie. Punctul de pensie trebuia să crească cu minimum 10% de la 1 ianuarie, nu de la 1 iulie!

Și-au bătut joc de pensionari, pentru al doilea an consecutiv! Am adus în argument nu numai creșterea uluitoare a prețurilor din 2017, nu numai creșterea salariului mediu brut, ci legea. Da! Legea! Legea este cea care obligă Guvernul să majoreze pensiile cu pierderea de putere de cumpărare din ultimul an și să acorde un spor de creștere reală, dacă salariul mediu brut a crescut! I-am reproșat, ce-i drept, doamnei Vasilescu, faptul că majorarea punctului de pensie de la 1 iulie, este o majorare pe jumătate de an, mai mică decât prevede legea, care confiscă pensionarilor jumătate din creșterea prevăzută de lege și le șubrezește puterea de cumpărare.

Răspunsul doamnei Olguța Vasilescu, repetat obsesiv, a fost uluitor: ”dacă am fi respectat legea ….” sau ”nu puteam să respectăm legea” de parcă respectarea legii ar fi opțională! Eu am crezut că nu aud bine. Însă, a spus-o de atâtea ori, încât m-am lămurit că, pentru doamna Olguța Vasilescu, legea e opțională … adică o respectă când are chef!” a declarat deputatul PNL.

Claudiu Răcuci spune că deși mulți au creditat-o pe doamna Viorica Dăncilă, cu toții au știut că domnia sa nu va fi decât un simplu purtător de cuvânt al Guvernului:

„Când Parlamentul te votează prim-ministru, îți asumi! Ce și-a asumat doamna Dăncilă? Nimic! Doar ce i-a servit domnul Dragnea. M-aș fi așteptat deja ca după prestația jalnică și de dispreț față de lege pe care a avut-o ministrul muncii la Comisia de muncă, doamna Dăncilă ar fi trebuit deja să o avertizeze pe Olguța Vasilescu sau chiar să o înlocuiască. Numai că nu poate! Doamna Dăncilă ar fi trebuit să fie prima care să-i spună Olguței Vasilescu că respectarea legii este obligatorie. Însă, noul prim-ministru va face numai ceea ce i se va da voie, iar miniștri ca Olguța Vasilescu sau Paul Stănescu nici nu o să o bage în seamă.

Mai mult decât atât, și PSD și doamna Vasilescu tot încearcă să acrediteze falsa idee că ei majorează pensiile, că majorarea punctului de pensie este un act de generozitate din parte PSD. Fals și minciună! Dreptul pensionarilor la majorarea anuală a pensiei, de 1 ianuarie, este consacrat de lege. Acest drept nu are cum să fie la cheremul doamnei Vasilescu sau a domnului Dragnea! Până când în România legea nu va fi respectată cu sfințenie, chiar să nu așteptăm ca lucrurile bune să se întâmple!” a mai adăugat deputatul Claudiu Răcuci.

Biroul de presă al deputatului PNL Claudiu-Vasile RĂCUCI


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

FOTO | Un milion de lei alocați de Consiliul Județean Alba pentru lucrări de întreținere pe drumul dintre Barajul Oașa și Poarta Raiului: ,,Putem ajunge, într-o perioadă de timp rezonabilă, și la asfaltare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un milion de lei alocați de Consiliul Județean Alba pentru lucrări de întreținere pe drumul dintre Barajul Oașa și Poarta Raiului: ,,Putem ajunge, într-o perioadă de timp rezonabilă, și la asfaltare” Consiliul Județean Alba a alocat un milion de lei pentru efectuarea de lucrări de întreținere pe drumul dintre Barajul Oașa și Poarta Raiului, a […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru

Ioana Oprean

Publicat

în

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale

Ioana Oprean

Publicat

în

Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]

Citește mai mult