Circa 300 de persoane, la spectacolul ”Mai Mult Skepsis” de la Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia – FOTO
Aproximativ 300 spectatori de toate vârstele au asistat vineri, ora 19.00, la Casa de Cultură a Studenţilor din Alba Iulia, la spectacolul ”Mai Mult Skepsis” (în regia lui Viorel Cioflică) – un spectacol de divertisment purtând amprenta originală cu care a obişnuit publicul de-a lungul anilor – arătând încă o dată că trupa de teatru a câştigat nu doar pariul cu timpul ci şi dragostea albaiulienilor. Spectacolul a fost organizat de Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia pentru a premia cei 14 ani de activitate ai grupului.
Spectacolul a servit publicului o reţetă în care s-a gustat câte puţin din mai multe “produse” cu skepsis. Şi pentru că în cadrul grupului Skepsis se pregătesc şi câţiva elevi de la liceele din Alba Iulia, seara a fost deschisă de cei mai tineri membrii ai grupului (Maria Botezan şi Almond Chismorie) cu piesa de teatru scurt “Guturaiul Oniric”, după Eugen Ionesco, în care incapacitatea limbajului de a exprima emoţiile adânci şi de a crea legături progunde cu ceilalţi a fost tema principală.
Prin sceneta “Învingătorul lui Napoleon”, Skepsis a adus apoi un omagiu marilor actori ai teatrului românesc şi umorului deceniilor trecute, care au fost întotdeauna o sursă de inspiraţie şi un exemplu pentru grup.
Amintind de primele spectacole ale grupului, Viorel Cioflică a antrenat publicul prezent în atmosfera începuturilor cu Skepsis, cu acoruri şi refrene ale unor cunoscute melodii folk şi cântece studenţeşti.
Skepsis a creat în timp o serie de spectacole unice de teatru şi umor. Seara a fost încheiată cu două momente originale din repertoriul grupului: piesa de teatru scurt “Întâlnire cu Împăratul” şi pantomima “Romeo şi Julietaaah!” unde s-a repovestit parodic idila dintre veşnicii îndrăgostiţi ai lui Shakespeare.
A fost MAI MULT SKEPSIS! – Un spectacol de divertisment, cu teatru scurt, umor, acorduri de folk şi bună dispoziţie, toate purtând amprenta grupului care a reprezentat Alba Iulia, mediul universitar albaiulian şi Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia de-a lungul anilor la numeroase festivaluri naţionale şi internaţionale, adunând numeroase aplauze, premii şi distincţii şi devenind unul dintre cele mai prolifice şi longevive grupuri de tineret din România.
DIRECTOR,
GHEORGHE BERGHIAN
[nggallery id=2111]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență
O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]
FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]
Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată
Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată Un adolescent de 16 ani, din Abrud, este cercetat de polițiști după ce a fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată. Potrivit IPJ Alba, la data de 24 iunie 2026, […]








