Cine este succesorul lui Florin Roman la Ministerul Digitalizării: Ciocnire între Iohannis și PNL. Ardealul propune un apropiat a lui Emil Boc
Cine este succesorul lui Florin Roman la Ministerul Digitalizării: Ciocnire între Iohannis și PNL. Ardealul propune un apropiat a lui Emil Boc
Președintele Klaus Iohannis insistă ca ministerul Digitalizării să fie preluat de Monica Anisie, susțin surse liberale pentru Ziare.com. De altfel, liderul PNL Florin Cîțu a propus-o pe Anisie la sugestia Cotroceniului, nu din proprie inițiativă.
Însă filialele din Ardeal s-au coalizat și încearcă să-l impună fie pe Marcel Boloș, fie pe un apropiat al lui Emil Boc. Este pentru prima dată în ultima ultimii doi ani când PNL nu acceptă o numire venită în plic de la Cotroceni.
”Monica Anisie e favorita președintelui. Iohannis a pus-o ministru al Educației în Guvernul Orban, peste capul partidului și al premierului de atunci. Tot Iohannis a trimis-o în tabăra Cîțu la congres, iar acum insistă să fie numită ministru al Digitalizării. Problema e că locul le revine filialelor din Ardeal. Boloș e o variantă, dar nu are prima șansă, pentru că e apropiat de Bolojan, iar Iohannis nu-l suportă pe Ilie Bolojan. Pe de altă parte, Boloș e agreat de Ciucă, dar și de o parte din PSD. Emil Boc trage și el sfori să-și pună un apropiat la Digitalizare. Oricum, e pentru prima dată în ultimii ani când partidul nu se supune imediat dorinței lui Iohannis”, susțin surse din conducerea PNL pentru ziare.com.
Fostul președinte al PNL, Ludovic Orban, a dezvăluit, în urmă cu câteva luni, în emisiunea Insider politic, că președintele Klaus Iohannis obișnuia să facă întruniri la Vila Lac „ca să arate cine e șeful”, la care participau 10-12 persoane. „Când l-am propus pe Bolojan, Iohannis nu a fost de acord ca Bolojan să participe la aceste întâlniri, deși era prim vice-președinte al partidului”, a spus Ludovic Orban.
Întrebat dacă Marcel Boloş ar putea fi nominalizată de PNL pentru funcţia de ministru al Cercetării, Florin Cîțu a spus că ar putea fi o variantă agreată de partid. El a mai spus că aşteaptă ca liberalii să vină cu una sau două propuneri pentru portofoliu şi apoi să fie un vot în forul de conducere al formaţiunii.
Fostul președinte al PNL, Ludovic Orban, a dezvăluit, în urmă cu câteva luni, în emisiunea Insider politic, că președintele Klaus Iohannis obișnuia să facă întruniri la Vila Lac „ca să arate cine e șeful”, la care participau 10-12 persoane. „Când l-am propus pe Bolojan, Iohannis nu a fost de acord ca Bolojan să participe la aceste întâlniri, deși era prim vice-președinte al partidului”, a spus Ludovic Orban.
Întrebat dacă Marcel Boloş ar putea fi nominalizată de PNL pentru funcţia de ministru al Cercetării, Florin Cîțu a spus că ar putea fi o variantă agreată de partid. El a mai spus că aşteaptă ca liberalii să vină cu una sau două propuneri pentru portofoliu şi apoi să fie un vot în forul de conducere al formaţiunii.
sursa: ziare.com
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]










