„Chelului îi lipseşte tichia de mărgăritar”. O primărie din Alba a achiziţionat cele mai scumpe laptopuri dintre toate administraţiile locale din judeţ – peste 10.000 de lei bucata
O primărie din Alba a achiziţionat cele mai scumpe laptopuri dintre toate administraţiile locale din judeţ – peste 10.000 de lei bucata
La Primăria Aiud, cetăţenilor li se serveşte aşa: „Ați cerut ca banii publici să fie chibzuiți mai bine, să fie cheltuiți eficient”. Să discutăm, zic, despre acest aspect. Se doreşte reorganizare, cu concediere de personal, pentru o mai bună administrare. Se caută, deci, maximă eficienţă. Descoperim că tehnologia e pe măsura aspiraţiilor. Aşa că Primăria Aiud a devenit mândra proprietară a celor mai scumpe laptopuri din judeţ.
Suma: 18.954 de lei, fără TVA, pentru două bucăţi! Cu TVA-ul de 20% de la data achiziţiei (în SEAP fiind trecute preţurile care nu includ TVA), ajungem la suma totală de 22.744,8 lei (vezi facsimil). Pentru DOUĂ laptopuri! Dacă sunt două, suma de achiziţie/laptop este de 11.372,4 lei/ bucată, sumă care plasează Primăria Aiud pe primul loc în Alba în topul celor mai scumpe laptopuri din administraţia locală. Pentru ce această cheltuială şi la ce se foloseşte un astfel de laptop în primărie? Sunt unii care trebuie să dea explicaţii! Din punctul meu de vedere, o justificare se impune, pentru că achiziţia s-a făcut cu sume de la bugetul local. De la acel buget care, spuneau tot cei care fac cheltuieli nesăbuite, că trebuie „cheltuit eficient” şi „chibzuit”.
Mai trebuie oare să menţionez că „avioanele” au intrat în proprietatea primăriei prin achiziţie directă? După cum se vede în SEAP (Sistemul Electronic de Achiziţii Publice), Primăria Aiud îşi permite să facă achiziţii scumpe, de lux, în timp ce oamenii sunt ameninţaţi că vor fi daţi afară, pentru o mai mare „eficienţă“, printr-o hotărâre de consiliu local pe care eu o consider abuzivă şi nelegală. Mai mult, oamenii au fost jigniţi gratuit, au fost înjosiţi nemeritat prin mesaje arogante, fără suport legal, precum: „nu se doreşte păstrarea oamenilor care NU justifică nici măcar plata salariilor din bugetul public, să nu mai vorbim de faptul că nu aduc plusvaloare în urma muncii (ne)prestate“.
În concluzie, ce face Primăria Aiud cu două laptopuri care costă peste 200 de milioane de lei vechi? Că doar într-unul din cele mai sărace oraşe din judeţ, „chelului (n.a. – administraţiei locale) îi lipseşte tichia de mărgăritar”!
Cu respect, consilier local independent Ionela DANCIU
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









