Certitudine: Şurianu Sebeş a dispărut de pe harta fotbalului judeţean! Antrenorul Doru Oancea: “Mi se rupe sufletul pentru ce s-a întâmplat!”
Este un lucru cert: Şurianu Sebeş, câştigătoarea ultimul event judeţean (Liga a IV-a şi Cupa României, faza judeţeană) şi a barajului de promovare în Liga a 3-a cu Viitorul Caransebeş, a dispărut de pe harta
fotbalului judeţean şi autohton, după trei ani şi jumătate de la înfiinţare.
De la extaz la agonie este doar o nuanţă de orientare, de strategie în perspectivă, însă în „Arini” totul s-a năruit, iar Şurianu nu va mai activa nici în Liga a 3-a (unde s-a înscris inutil), nici în Liga a 4-a, nici în Liga a 5-a!!!
Partida din prima fază a Cupei României, dintre Şurianu Sebeş şi Unirea Alba Iulia, programată miercuri, 9 august, nu se va disputa, din motivele enunţate mai sus, iar „alb-negrii” se califică în etapa superioară la „masa verde”. Criza financiară a determinat abandonul, iar fotbaliştii şi-au primit dezlegările pentru a-şi căuta destinaţii mai fericite, după calvarul trăit în ultimele şase luni din punct de vedere financiar. Momentan mai sunt doar câţiva jucători sub contract, care nu şi-au rezolvat încă documentele, Bălaş (va ajunge la Sportul Petreşti), R. Trif (s-a înţeles cu Industria Galda), S. Fulea (în curtea Unirii Alba Iulia), Rahovean şi A. Fulea (Transalpina Şugag), Cotoară (antrenor la Fortuna Lunca Mureşului), Comănese sau Mirca, deci este imposibilă alcătuirea unui unsprezece de start!
*Dezastru, după cel mai bun an al carierei
Antrenorul Doru Oancea şi organizatorul de competiţii Dan Comşa au rămas demni pe baricade până la final, „şi-au dus crucea”, rămânând să stingă lumina în tabăra unei echipe ce visa frumos şi părea să aibă perspectivă fotbalistică. „Principalul” Şurianului a trăit o cruntă dezamăgire, alegându-se praful după cel mai bun an al carierei. „Mă doare sufletul pentru ce s-a întâmplat! Nu-mi vine să cred că s-a stricat totul în aşa scurt timp. Este şi munca mea în joc, am activat alături de jucători pe care i-am crescut în timp, m-am ataşat de grup. Sunt însă împăcat că m-am zbătut până în ultimele momente pentru a încerca să salvez echipa şi să reuşesc să identific o soluţie salvatoare”, a spus antrenorul Doru Oancea, rămas acum doar la echipele de juniori ale LPS Sebeş.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








