Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba: Concert extraordinar de pricesne tradiționale, la Palatul Patriarhiei din București
Iubitorii pricesnelor tradiționale românești se pot bucura, sâmbătă, 24 aprilie 2021, de un concert extraordinar organizat de Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba, la Palatul Patriarhiei din București. Evenimentul este programat la ora 20:00 și se desfășoară cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.
Concertul are loc fără public, urmând a fi transmis pe Trinitas TV, pe Radio Trinitas și on-line pe Pagina de Facebook a Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba. Evenimentul va fi organizat cu respectarea celor mai stricte măsuri de prevenire a răspândirii virusului SARS-COV-2 (testarea Covid-19 a tuturor artiștilor și personalului tehnic prezent la eveniment, respectarea distanțării fizice, termoscanarea și efectuarea triajului observațional, purtarea măștii de protecție până în momentul desfășurării concertului, dezinfectarea echipamentului tehnic după fiecare utilizator).
Concertul de pricesne va cuprinde un repertoriu muzical atent selectat, în interpretarea unor artiști care promovează valorile spirituale și tradiționale românești: părintele Doru Gheaja, Veta Biriș, Leontina Fărcaș și „Muguri de tezaur”, Oana Bozga Pintea, Ionuț Fulea, Roxana Reche, Nicolae Plută, Floricica Moga, Dorina Narița, Paul Ananie, Andreea Haisan, Ana – Maria Pătrășcioiu. Întregul program artistic va fi acompaniat de Grupul Vocal „Aghios”, format din teologi, și de Orchestra de Cameră a Județului Alba. Concertul este dirijat de Alexandru Pal, discipol al Maestrului Gheorghe Zamfir de 20 de ani.
„Ne pregătim cu sufletele curate de Marele Praznic al Învierii Domnului și ce poate fi mai frumos, în aceste zile de post, decât pricesnele noastre tradiționale românești. Ne bucurăm că am primit binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pentru a organiza un concert extraordinar de pricesne în interpretarea unor îndrăgiți artiști și teologi. Este un proiect cultural pe care vi-l oferim cu drag, din suflet pentru suflet” a spus Alexandru Pal, managerul Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba.
Concertul de pricesne „Credință și unire” va avea loc sâmbătă, 24 aprilie 2021, începând cu ora 20:00, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei, fiind organizat de Consiliul Județean Alba prin Centrul de Cultură „Augustin Bena”, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Concertul se bucură de susținerea instituțiilor media ale Patriarhiei Ortodoxe Române: Trinitas TV, Radio Trinitas, Agenția de Presă Basilica și Ziarul Lumina.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează joi, 25 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură”
Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură” Avocata STP, Liliana Jurj, a oferit primele declarații după ce Societatea de Transport Public Alba Iulia a câștigat prima bătălie în războiul cu administrația locală. Instituția are conturile blocate și este executată silit pentru suma […]
VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba Iulia după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta”
Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit de STP pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă […]








