Ştirea zilei

Centru de Informare și Promovare Turistică, la Alba Iulia. Contractul de finanțare a fost semnat

Ioana Oprean

Publicat

în

Primaria Alba Iulia și Ministerul Dezvoltării Regionale și Administratiei Publice, respectiv Autoritatea Națională pentru Turism au semnat contractul de finanțare pentru deschiderea Centrului Național de Informare și Promovare Turistică la Alba Iulia.

FILMARE AERIANĂ: Cetatea Alba Carolina, la început de primăvară. Turiștii, așteptați la plimbări de poveste prin mirifica CetateArgumentele prezentate în solicitarea finanțării au scos în evidență potențialul turistic de care dispune orașul, dovedit prin creșterea spectaculoasă a numărului de vizitatori, ca urmare a lucrărilor de restaurare a Cetății Alba Carolina, dar și necesitatea de a ne informa oaspeții despre toate serviciile și ofertele turistice disponibile în Alba Iulia.

Spațiul propus pentru desfășurarea activității centrului de informare este amplasat în Ravelinul Sfantul Michael, parte din fortificația dezvelită în urma lucrărilor de punere în valoare a Laturii de Vest. Practic, zona de acces este în curtea interioară amenajată în Parcul Unirii, foarte aproape de parcarea destinată autocarelor.

Termenul prevăzut pentru amenajarea centrului și dotarea acestuia este de 10 luni de la data semnării contractului de finanțare. În ansamblu, dotările sunt specifice activităților de informare, incluzând mobilier, echipamente electronice și materiale ce conțin răspunsuri la solicitările turiștilor despre oferta locală de cazare, ghizi turistici locali, rezervări de bilete, atracții turistice etc. La toate acestea, se adaugă certitudinea oferirii serviciilor în regim de gratuitate pentru toti cei interesați, de personal specializat, angajat în urma implementării proiectului.  Centrului de informare îi va fi atribuită și o zonă de întâlniri, ședințe, workshopuri ce pot fi susținute în cadrul unei săli multimedia. În perioada de sustenabilitate (după implemetarea proiectului) se va amenaja și un “gift shop” în care se vor comercializa obiecte de tip “souvenir de Alba Iulia”.

Centrul de Informare Turistică din Cetate  e un pas firesc în planul nostru de promovare turistică. Este o parte esențială în interacțiunea directă cu cei care vin să vadă “Cealaltă Capitală” și un mod profesionist, organizat, de a prezenta și reprezenta Cetatea Alba Carolina, ajunsă anul acesta la momentul 300. Va cuprinde toată activitatea de turism în care este implicată primăria, organizarea de evenimente, participarea la târguri și evenimente turistice, poate va ajunge chiar să unifice toți actorii care-și desfășoară activitatea în turism pe plan local.

Ca să le răspund direct unor nemultumiti care, sunt convins, vor aparea și acum, ca de fiecare dată când se face ceva, nu, nu e un moft să ai centru de informare turistică. Nu în cazul nostru, din fericire. E drept că, dacă te uiți la știri, vezi și exemple extreme, cu centre ca acesta făcute doar ca să fie făcute, prin cine știe ce comune sau sate izolate, în locuri care n-au nicio treabă cu turismul. Aici însă, în Cetate, după tot ceea ce s-a făcut, un centru de informare turistică nu era doar necesar, ci obligatoriu. El va asigura un fel de permanență pentru turiștii care vor să știe cu adevărat mai multe despre Alba Iulia și Cetatea Alba Carolina, nu doar să “dea o tură”, a spus Mircea Hava – primarul municipiului Alba Iulia.

Comunicat de presă


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult