Cea mai mare fermă de vaci din ţară
La Gârbova de Sebeş, mai precis la Reciu, concernul DN Agrar Group SRL, cu capital străin, olandez (preponderent) şi german, construieşte cea mai mare fermă de vaci de 2.000 de capete din ţară. Anul acesta se vor da în exploatare primele grajduri cu o capacitate de 1.000 de capete, popularea cu primele 200 de vaci de rasă, de mare productivitate, începând chiar de luna viitoare.
Despre investitorii olandezi şi germani, care au o valoroasă tradiţie şi experienţă unică în creşterea vacilor şi în producţia de lactate, am aflat mai multe amănunte de la domnul Sorin Anderco, director general al DN Agrar Group SRL cu sediul în Alba Iulia. Domnia sa ne-a precizat că practic este vorba despre 10 societăţi care vor achiziţiona şi cultiva fiecare în judeţul Alba câte 2000-2500 hectare de teren. Până în prezent s-a reuşit cumpărarea a circa 8500 de hectare de pământ care au fost cultivate cu grâu, rapiţă, porumb şi ovăz pentru asigurarea bazei furajere a noilor ferme de vaci cu lapte. Investiţia este realizată cu fonduri europene, prin programul FEADR, valoarea totală a proiectului ridicându-se la peste 8 milioane de euro. Cu o parte din aceşti bani, respectiv 4,7 milioane euro, concernul DN Agrar Group SRL a achiziţionat ferma de vaci a companiei Albalact de la Vaideeni (Orăştie) care va fi modernizată şi extinsă astfel încât să se asigure creşterea a 1300 de vaci în lactaţie. Valoarea lucrărilor de modernizare şi extindere a fermei de la Orăştie se ridică la 1,5 milioane de euro.
Investiţiile făcute la Orăştie şi Gârbova de Sebeş fac parte dintr-un proiect mai vast al companiei DN Agrar Group SRL care, în următorii 3-5 ani vrea să înfiinţeze şi alte ferme zootehnice, pe măsura achiziţionării de noi terenuri (proces extrem de greu din cauza fărâmiţării terenurilor) şi a realizării utilităţilor necesare astfel ca în final să se ajungă la un complex de ferme cu o capacitate de 10.000 – 15.000 de capete, probabil cel mai mare complex din sud-estul Europei. Evident că pe măsură ce va creşte producţia de lapte, se va pune şi problema construirii sau achiziţionării unor fabrici pentru abatorizarea şi industrializarea laptelui. (G.C.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut Direcția de Sănătate Publică Alba îndeamnă cetățenii să verifice întotdeauna sursa apei înainte de consum. Este important ca, în cazul izvoarelor neconforme, să se evite consumul direct și să se opteze pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari