Ce spune Valeriu Gheorghiță despre decesele apărute după vaccinare: „Fac parte din categoria cea mai vulnerabilă de pacienți, având foarte multe boli cronice”
Medicul militar Valeriu Gheorghiţă, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare a vorbit despre decesele din Vaslui și Prahova după vaccinare. Bărbatul dializat din Vaslui face parte din „categoria poate cea mai vulnerabilă de pacienți”, iar soții din Prahova au avut parte de „o evoluție nefavorabilă”: „Vaccinarea nu crește riscul la infectați”.
Întrebat, după cazul persoanei din Vaslui care a murit după vaccinare și care era dependentă de dializă, dacă specialiștii se gândesc la precauții speciale, medicul a răspuns că la nivel național există aproximativ 13.000 de persoane aflate în evidență pentru hemodializă cronică intermitentă, iar rata de acoperire vaccinală este de peste 60% în rândul acestora.
„Fac parte din categoria poate cea mai vulnerabilă de pacienți, având foarte multe boli cronice adăugate, sunt agenți extrem de fragili. Este important un triaj medical corect la momentul vaccinării și o supraveghere pe o perioadă de 15 minute. Este important ca pacientul să ia tratamentul bolilor cronice. De multe ori am constatat că există o amânare a tratamentului sau nu există o aderență completă așa încât să se evite ca una dintre afecțiunile cronice să se dezechilibreze. Singurul sfat medical este să continue supravegherea medicală și fiecare pacient să respecte recomandarea medicală”, a declarat medicul Valeriu Gheorghiţă.
În ce privește cuplul din Prahova bolnav de Covid care a murit după vaccinare, Valeriu Gheorghiţă a spus că, din datele preliminare pe care le are, într-adevăr cele două persoane au fost diagnosticate cu o formă severă a Covid care a evaluat evoluat nefavorabil: „S-a mai discutat despre vaccinarea la persoane aflate fie în perioada de incubație sau cu infecție asimptomatică cu Sars-Cov-2, în niciun caz nu crește riscul de evoluție nefavorabilă. Vaccinarea nu influențează cursul evoluției naturale a bolii”.
În Vaslui, un tânăr de 35 de ani a murit la două zile după ce a fost imunizat cu cea de-a doua doză a vaccinului anti-COVID-19. Acesta suferea de insuficienţă renală şi făcea de mai mulţi ani dializă.
În Prahova, doi soți au murit la câteva zile după vaccinare, iar ulterior au apărut informații că au avut Covid.
Sursa: stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]








