Ce spune OMUL care a atras peste 350 de MILIOANE de euro, fonduri europene, pentru municipiul Alba Iulia, despre proiectele aflate acum în implementare
Ce spune OMUL care a atras peste 350 de MILIOANE de euro, fonduri europene, pentru municipiul Alba Iulia, despre proiectele aflate acum în implementare: „O sumă importantă, care este acolo, este pe contracte. Trebuie cheltuită, o bună parte nu a fost încă cheltuită…”
Nicolaie Moldovan, expert în politici europene și fostul City Manager al municipiului Alba Iulia, a povestit despre rata de absorbție a fondurilor europene, de care orașul nostru s-a bucurat în timpul mandatului său, precum și despre regulile pe care administrațiile trebuie să le aibă în vedere, în cazul nerespectării condițiilor de accesare ale acestor sume.
Invitat la Radio Unirea FM, Nicolaie Moldovan a vorbit despre suma de bani europeni atrasă de orașul nostru, pe parcursul perioadei în care s-a aflat în funcție la Primăria Alba Iulia și despre proiectele pe care le-a lăsat moștenire, cele mai mari fiind cele două loturi de mobilitate și autobuzele electrice, proiecte aflate acum în implementare:
„Mai bine de 350 de milioane de euro au fost atrași în acea perioadă.
O sumă importantă, care este acolo, este pe contracte. Trebuie cheltuită, o bună parte nu a fost încă cheltuită, cea mai mare parte din această sumă. Oficial, astăzi ce nu se termină, va fi continuat pe cheltuiala beneficiarilor sau dacă va exista sprijinul Guvernului.
Este cert că România încă nu are o poziție finală privitoare la modul în care va trata proiectele nefuncționale la 31 decembrie 2023.”, a declarat Nicolaie Moldovan, la Radio Unirea FM.
România poate accesa în următoarele luni peste 2,5 miliarde de euro, bani europeni, o sumă record care ar putea însemna investiții serioase în agricultură, energie verde, tehnologie, digitalizare sau reciclare.
De la aderarea României la Uniunea Europeană, la 1 ianuarie 2007, și până la 31 iulie 2021, sumele primite de România de la bugetul UE au fost, aproximativ, de trei ori mai mari decât sumele plătite de România către bugetul UE, conform datelor furnizate de Ministerul Finanțelor Publice.
Informația a fost publicată pe Facebook de Reprezentanța Comisiei Europene în România.
Potrivit balanței financiare nete, evoluţia fluxurilor financiare dintre România şi Uniunea Europeană arată că țara noastră a primit 66,2 miliarde de euro, în timp ce a cotizat la bugetul Uniunii Europene cu 22,8 miliarde de euro.
Astfel, România înregistrează un sold pozitiv de 43,39 de miliarde de euro în cei 14 ani de apartenență la UE, fonduri europene primite de țara noastră peste banii cu care a contribuit la bugetul UE.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]









