Ştirea zilei

Ce spune OMUL care a atras peste 350 de MILIOANE de euro, fonduri europene, pentru municipiul Alba Iulia, despre proiectele aflate acum în implementare

URSALEȘ Iulian

Publicat

în

Ce spune OMUL care a atras peste 350 de MILIOANE de euro, fonduri europene, pentru municipiul Alba Iulia, despre proiectele aflate acum în implementare: „O sumă importantă, care este acolo, este pe contracte. Trebuie cheltuită, o bună parte nu a fost încă cheltuită…”

Nicolaie Moldovan, expert în politici europene și fostul City Manager al municipiului Alba Iulia, a povestit despre rata de absorbție a fondurilor europene, de care orașul nostru s-a bucurat în timpul mandatului său, precum și despre regulile pe care administrațiile trebuie să le aibă în vedere, în cazul nerespectării condițiilor de accesare ale acestor sume.

Invitat la Radio Unirea FM, Nicolaie Moldovan a vorbit despre suma de bani europeni atrasă de orașul nostru, pe parcursul perioadei în care s-a aflat în funcție la Primăria Alba Iulia și despre proiectele pe care le-a lăsat moștenire, cele mai mari fiind cele două loturi de mobilitate și autobuzele electrice, proiecte aflate acum în implementare:

„Mai bine de 350 de milioane de euro au fost atrași în acea perioadă.

O sumă importantă, care este acolo, este pe contracte. Trebuie cheltuită, o bună parte nu a fost încă cheltuită, cea mai mare parte din această sumă. Oficial, astăzi ce nu se termină, va fi continuat pe cheltuiala beneficiarilor sau dacă va exista sprijinul Guvernului.

Este cert că România încă nu are o poziție finală privitoare la modul în care va trata proiectele nefuncționale la 31 decembrie 2023.”, a declarat Nicolaie Moldovan, la Radio Unirea FM.

România poate accesa în următoarele luni peste 2,5 miliarde de euro, bani europeni, o sumă record care ar putea însemna investiții serioase în agricultură, energie verde, tehnologie, digitalizare sau reciclare.

De la aderarea României la Uniunea Europeană, la 1 ianuarie 2007, și până la 31 iulie 2021, sumele primite de România de la bugetul UE au fost, aproximativ, de trei ori mai mari decât sumele plătite de România către bugetul UE, conform datelor furnizate de Ministerul Finanțelor Publice.

Informația a fost publicată pe Facebook de Reprezentanța Comisiei Europene în România.

Potrivit balanței financiare nete, evoluţia fluxurilor financiare dintre România şi Uniunea Europeană arată că țara noastră a primit 66,2 miliarde de euro, în timp ce a cotizat la bugetul Uniunii Europene cu 22,8 miliarde de euro.

Astfel, România înregistrează un sold pozitiv de 43,39 de miliarde de euro în cei 14 ani de apartenență la UE, fonduri europene primite de țara noastră peste banii cu care a contribuit la bugetul UE.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului

Ioana Oprean

Publicat

în

Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]

Citește mai mult