Curier Județean

Ce spun elevii din Alba Iulia despre ANULAREA gratuității transportului public. Abandonul școlar ar putea CREȘTE

Ioana Oprean

Publicat

în

Un sistem de educație optim reprezintă baza unei viitoare societăți prospere, oferind tuturor elevilor posibilitatea de a se dezvolta ca adulți responsabili.

De aceea, o componentă adiacentă a bunei organizări a sistemului educațional o reprezintă transportul–ca modalitatea prin care elevii ajung la școală. Orice unitate administrativă locală trebuie să aiba ca prioritate principală adoptarea și gestionarea unui buget ce permite decontarea integrală a transportului public local pentru elevi.

Problema transportului a devenit,din păcate, o constantă ce marchează demersurile reprezentanților elevilor pe plan național. Anul trecut, eforturile noastre de a protesta împotriva unei inițiative legislative ce prevedea tăierea gratuității atât de necesare pentru elevii navetiști, s-au concretizat prin anularea adoptării Ordonanței de Urgență nr. 51/2019. Acest rezultat, alături de prevederile legii nr.226/2020, impune obligativitatea aplicării gratuității transportului public utilizat de elevi.

În acest sens, decizia luată în Municipiul Alba Iulia de anulare a acestui beneficiu, este una fundamental greșită. Ea contravine din punct de vedere legal cu prevederile mai sus menționate, aducând și un prejudiciu moral atât beneficiarilor direcți ai educației, cât și elevilor reprezentanți, al căror efort de a milita pentru gratuitate devine astfel nul.Consiliul Județean al Elevilor Alba dezaprobă și critică ferm acest gest necugetat, al cărui rezultat nu poate fi decât unul catastrofal. Gratuitatea transportului asigura desfășurarea în cele mai bune condiții a procesului educațional.

Anularea acestui mic sprijin oferit de către municipalitate elevilor navetiști poate duce la perpetuarea unui fenomen nefast, și anume abandonul școlar. Creșterea ratei acestuia poate fi corelată cu anularea gratuității deoarece există elevi al căror buget familial nu poate acoperi aceste costuri.

Ca reprezentanți ai elevilor și promotori ai intereselor acestora, cerem administrației locale să rezolve această problemă de buget, fără a afecta calitatea învățământului din Municipiul Alba Iulia.Interesul și bunăstarea elevilor trebuie să primeze înaintea oricărei dispute dintre administrație și firma de transport!


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea  Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei O acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori și a faptelor asociate exploatării și circulației materialului lemnos a fost organizată de polițiștii din Alba. În urma controalelor, au […]

Citește mai mult