Ce spun elevii din Alba Iulia despre ANULAREA gratuității transportului public. Abandonul școlar ar putea CREȘTE
Un sistem de educație optim reprezintă baza unei viitoare societăți prospere, oferind tuturor elevilor posibilitatea de a se dezvolta ca adulți responsabili.
De aceea, o componentă adiacentă a bunei organizări a sistemului educațional o reprezintă transportul–ca modalitatea prin care elevii ajung la școală. Orice unitate administrativă locală trebuie să aiba ca prioritate principală adoptarea și gestionarea unui buget ce permite decontarea integrală a transportului public local pentru elevi.
Problema transportului a devenit,din păcate, o constantă ce marchează demersurile reprezentanților elevilor pe plan național. Anul trecut, eforturile noastre de a protesta împotriva unei inițiative legislative ce prevedea tăierea gratuității atât de necesare pentru elevii navetiști, s-au concretizat prin anularea adoptării Ordonanței de Urgență nr. 51/2019. Acest rezultat, alături de prevederile legii nr.226/2020, impune obligativitatea aplicării gratuității transportului public utilizat de elevi.
În acest sens, decizia luată în Municipiul Alba Iulia de anulare a acestui beneficiu, este una fundamental greșită. Ea contravine din punct de vedere legal cu prevederile mai sus menționate, aducând și un prejudiciu moral atât beneficiarilor direcți ai educației, cât și elevilor reprezentanți, al căror efort de a milita pentru gratuitate devine astfel nul.Consiliul Județean al Elevilor Alba dezaprobă și critică ferm acest gest necugetat, al cărui rezultat nu poate fi decât unul catastrofal. Gratuitatea transportului asigura desfășurarea în cele mai bune condiții a procesului educațional.
Anularea acestui mic sprijin oferit de către municipalitate elevilor navetiști poate duce la perpetuarea unui fenomen nefast, și anume abandonul școlar. Creșterea ratei acestuia poate fi corelată cu anularea gratuității deoarece există elevi al căror buget familial nu poate acoperi aceste costuri.
Ca reprezentanți ai elevilor și promotori ai intereselor acestora, cerem administrației locale să rezolve această problemă de buget, fără a afecta calitatea învățământului din Municipiul Alba Iulia.Interesul și bunăstarea elevilor trebuie să primeze înaintea oricărei dispute dintre administrație și firma de transport!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]









