Ştirea zilei

Ce pedeapsă a primit un tânăr din Alba, după ce a intrat peste un bărbat în casă și l-a bătut pentru bani de băutură: „Lasă că îți dau eu, de banii ăștia”

Ioana Oprean

Publicat

în

Ce pedeapsă a primit un tânăr din Alba, după ce a intrat peste un bărbat în casă și l-a bătut pentru bani de băutură: „Lasă că îți dau eu, de banii ăștia”

Un tânăr de 26 de ani din municipiul Aiud a fost condamnat la o pedeapsă de 3 ani și 3 luni închisoare pe care o va executa în regim de detenție, după ce a intrat peste un bărbat în casă și l-a lovit cu intenția de a obține bani de băutură.

După ce prima dată și-a terorizat bunicii, când a auzit că aceștia vor să cheme poliția a plecat de la locuința acestora și având nevoie de bani pentru a-și cumpăra băutură, inculpatul A. A. A. și-a amintit de persoana vătămată B. B., pe care o cunoștea întrucât fusese anterior la poarta locuinței sale, cu tatăl său care i-a solicitat persoanei vătămate o sumă de bani împrumut.

Ajuns la poarta locuinței persoanei vătămate, inculpatul a încercat ușa de acces în curtea locuinței, dar a constatat că era închisă, motiv pentru care a escaladat gardul și a pătruns în curtea locuinței persoanei vătămate, de unde a intrat în casă, întrucât ușa de acces în locuință nu era asigurată, și s-a deplasat în camera unde se afla persoana vătămată, care era întinsă pe pat și se uita la televizor.

Inculpatul s-a năpustit asupra persoanei vătămate, a strâns-o de gât și i-a cerut să-i dea bani, spunându-i: Scoate banii!, scoate banii!. Persoana vătămată s-a speriat și i-a răspuns că nu are bani, moment în care inculpatul i-a spus lasă că îți dau eu… de banii ăștia și imediat a lovit-o cu pumnii în zona feței și a toracelui și i-a aplicat o lovitură cu piciorul în zona tibiei.

Inculpatul a văzut telefonul mobil al persoanei vătămate și l-a luat spunându-i ăsta rămâne la mine și, după ce a exercitat actele de agresiune fizică asupra persoanei vătămate, a început să caute bani prin sertare și prin dulapuri. Inculpatul a rămas în locuința persoanei vătămate aproximativ o oră, timp în care a consumat trei conserve de pește din locuința acesteia, a pus într-o pungă mai multe deodorante pentru a le lua cu el la plecare, i-a mai spus că o să îi ia și televizorul, însă la plecare nu a luat niciunul dintre aceste bunuri.

La plecarea din locuința persoanei vătămate, inculpatul i-a restituit telefonul mobil și i-a spus să nu anunțe organele de poliție, sub amenințarea cu moartea, ceea ce a determinat persoana vătămată să nu solicite intervenția organelor de poliție decât în data de 02.07.2021.

Potrivit raportului de constatare medico-legală din data de 02.07.2021 persoana vătămată a suferit leziuni traumatice care necesită pentru vindecare 3-4 zile de îngrijiri medicale.

nculpatul a mai fost cercetat și în alte cauze penale pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie, distrugere și conducere fără permis.

Sentința nu este definitivă, putând fi atacată cu drept de apel în 10 zile de la comunicare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult