Ce pedeapsă a primit un tânăr din Alba, după ce a intrat peste un bărbat în casă și l-a bătut pentru bani de băutură: „Lasă că îți dau eu, de banii ăștia”
Ce pedeapsă a primit un tânăr din Alba, după ce a intrat peste un bărbat în casă și l-a bătut pentru bani de băutură: „Lasă că îți dau eu, de banii ăștia”
Un tânăr de 26 de ani din municipiul Aiud a fost condamnat la o pedeapsă de 3 ani și 3 luni închisoare pe care o va executa în regim de detenție, după ce a intrat peste un bărbat în casă și l-a lovit cu intenția de a obține bani de băutură.
După ce prima dată și-a terorizat bunicii, când a auzit că aceștia vor să cheme poliția a plecat de la locuința acestora și având nevoie de bani pentru a-și cumpăra băutură, inculpatul A. A. A. și-a amintit de persoana vătămată B. B., pe care o cunoștea întrucât fusese anterior la poarta locuinței sale, cu tatăl său care i-a solicitat persoanei vătămate o sumă de bani împrumut.
Ajuns la poarta locuinței persoanei vătămate, inculpatul a încercat ușa de acces în curtea locuinței, dar a constatat că era închisă, motiv pentru care a escaladat gardul și a pătruns în curtea locuinței persoanei vătămate, de unde a intrat în casă, întrucât ușa de acces în locuință nu era asigurată, și s-a deplasat în camera unde se afla persoana vătămată, care era întinsă pe pat și se uita la televizor.
Inculpatul s-a năpustit asupra persoanei vătămate, a strâns-o de gât și i-a cerut să-i dea bani, spunându-i: Scoate banii!, scoate banii!. Persoana vătămată s-a speriat și i-a răspuns că nu are bani, moment în care inculpatul i-a spus lasă că îți dau eu… de banii ăștia și imediat a lovit-o cu pumnii în zona feței și a toracelui și i-a aplicat o lovitură cu piciorul în zona tibiei.
Inculpatul a văzut telefonul mobil al persoanei vătămate și l-a luat spunându-i ăsta rămâne la mine și, după ce a exercitat actele de agresiune fizică asupra persoanei vătămate, a început să caute bani prin sertare și prin dulapuri. Inculpatul a rămas în locuința persoanei vătămate aproximativ o oră, timp în care a consumat trei conserve de pește din locuința acesteia, a pus într-o pungă mai multe deodorante pentru a le lua cu el la plecare, i-a mai spus că o să îi ia și televizorul, însă la plecare nu a luat niciunul dintre aceste bunuri.
La plecarea din locuința persoanei vătămate, inculpatul i-a restituit telefonul mobil și i-a spus să nu anunțe organele de poliție, sub amenințarea cu moartea, ceea ce a determinat persoana vătămată să nu solicite intervenția organelor de poliție decât în data de 02.07.2021.
Potrivit raportului de constatare medico-legală din data de 02.07.2021 persoana vătămată a suferit leziuni traumatice care necesită pentru vindecare 3-4 zile de îngrijiri medicale.
nculpatul a mai fost cercetat și în alte cauze penale pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie, distrugere și conducere fără permis.
Sentința nu este definitivă, putând fi atacată cu drept de apel în 10 zile de la comunicare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]









