Cazurile noi de COVID-19, în scădere: Crește însă numărul deceselor și pacienților cu COVID-19 din secțiile de ATI
Cazurile noi de COVID-19, în scădere: Crește însă numărul deceselor și pacienților cu COVID-19 din secțiile de ATI
Ultimul bilanț al Ministerului Sănătății arată că numărul de cazuri noi de infectare cu COVID-19 este în scădere, săptămâna trecută fiind înregistrate 7701 cazuri noi. Crește însă numărul deceselor și cel al pacienților internați la ATI.
Astfel, în perioada 9-15 octombrie au fost înregistrate 7701 cazuri noi de coronavirus, iar 2687 dintre ele sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
A scăzut incidența înregistrată la 14 zile de la 1,26 la 0,82, potrivit Ministerului Sănătății.
Aproape 3,5 milioane de cazuri au fost înregistrate până acum pe teritoriul României, mai exact 3.485.792 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2. De altfel, distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 279 persoane au fost reconfirmate pozitiv.
Scade ușor numărul persoanelor bolnave internate în secții destinate COVID 19, însă crește numărul bolnavilor din secțiile de ATI la 104, față de 82 de persoane în perioada 25 septembrie- 1 octombrie.
Sunt internați 115 minori, din totalul pacienților, însă nici unul în secțiile de ATI.
În spitalele din Mehedinți, Timiș, Mureș și Ialomița sunt internați cei mai mulți dintre pacienții bolnavi de coronavirus. Iar în Brașov, o treime dintre pacienții internați, respectiv 11, sunt în secția de ATI.
În intervalul menționat, au fost efectuate 3.501 teste RT-PCR și 44.289 teste rapide antigenice.
Decese
Numărul deceselor persoanelor infectate cu COVID 19 a ajuns la 46, în intervalul 9-15 octombrie.
Coronavirusul rămâne un risc pentru persoanele în vârstă și pentru cele care au și alte boli asociate. Majoritatea pacienților decedați, 45 dintre ei, prezentau comorbidități, doar 12 erau vaccinați.
Datele INSP arată că au murit 29 de băbați și 17 femei. Cele mai multe victime aveau peste 70 de ani, respectiv 37 de persoane. Din persoanele decedate, doar una se încafdra în categoria de vârstă 20-29 de ani, una la categoria 30-39 de ani, una la categoria 50-59 de ani și 5 la categoria 60-69 de ani.
Până astăzi, 68.455 persoane diagnosticate cu infecție cu Sars-CoV-2 au decedat, în țara noastră.
Sursa: adevarul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
PENSII 2026 | De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice
De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) pune la dispoziția cetățenilor un serviciu electronic util și gratuit: contul online de utilizator, care permite accesul rapid la informații personale și la serviciile digitale oferite de instituție, au reamintit, luni, 22 iunie 2026 reprezentanții […]
25-29 iunie 2026 | Canonizarea Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț. PROGRAM COMPLET
Canonizarea Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț. PROGRAM COMPLET Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în ziua de 29 iunie 2026, de sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai Mănăstirii Râmeț, va avea loc proclamarea locală a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia […]
Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card? Peste 4,8 milioane de pensionari așteaptă în fiecare lună calendarul plăților pentru a ști exact când vor intra în posesia banilor. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, același ca în lunile precedente, atât […]
