CAZURI NOI în cadrul focarului de COVID-19 din zona Sebeș: Alți 20 de pacienți depistați pozitiv în urma anchetei epidemiologice de la firma de înghețată
Se extinde numărul celor pozitivi cu noul coronavirus în cazul focarului de infecție apărut duminică în județul Alba, când 27 de angajați ai unei firme din județ au fost depistați pozitiv la testarea pentru COVID-19. În cursul zilei de astăzi au mai fost descoperiți pozitiv cu COVID-19 înca 20 de persoane, dintre care, 14 sunt
angajați ai firmei.
„DSP Alba face eforturi deosebite pentru limitarea și stingerea focarului de COVID 19 de la operatorul economic unde au fost identificate până acum 47 de persoane pozitive (27 în data 24 mai și 20 în data de 25 mai), fiind vorba despre angajați și membri ai familiilor acestora. În cazul celor pozitivi formele de boală sunt ușoare și medii, o parte dintre ei fiind simptomatici.
Citește și: FOCAR de COVID-19 la o firma din Sebeș
Testările continuă și azi, aceasta fiind cea mai complexă anchetă epidemiologică derulată de specialiștii DSP Alba de la începutul pandemiei și până acum, întrucât include zeci de persoane cu legătură epidemiologică între ele. În cadrul anchetei au fost realizate până în prezent peste 400 de teste prin metoda individuală, DSP Alba intervenind în week-end cu circa 8 echipe totalizând peste 20 de angajați, la care se adaugă și cei din laborator – în jur de 10 oameni.
Cazurile pozitive depistate în cadrul acestei anchete epidemiologice sunt din mai multe localități din județ iar la această oră nu se pune problema carantinării nici uneia dintre ele. Toate persoanele depistate pozitiv vor fi internate în unități specializate din județul Alba, pentru supraveghere și tratament.
”Depistarea din timp a cazurilor pozitive și izolarea acestora reprezintă pași siguri în vederea stingerii grabnice a focarului, precum și pentru scăderea de la o zi la alta a numărului persoanelor infectate. Asigurăm populația județului că DSP Alba a intervenit prompt și a luat toate măsurile care se impun. De asemenea, DSP Alba dorește să reamintească faptul că virusul nu se transmite prin intermediul alimentelor însă o igienă necorespunzătoare și nerepectarea măsurilor de distanțare socială pot duce la răspândirea lui. De asemenea, rugăm populația să nu se panicheze și să se informeze numai din surse autorizate”, Alexandru SINEA, director executiv DSP Alba”, au declarat reprezentanții DSP Alba.
Reamintim ca în cursul zilei de ieri, 27 sunt angajați ai unui operator economic din judetul Alba, domiciliați în mai multe localități din județ, au fost depistați pozitiv cu SARS COV 2, iar la nivelul județului, duminică au fost raportate 30 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








