Cazul KRONOSPAN SEBEȘ: DSP Alba cere STUDIU de IMPACT asupra SĂNĂTĂȚII populației și încadrararea FORMALDEHIDEI ca și cancerigenă
Compania Kronospan Sebeș este obligată să plătească un institut de sănătate publică acreditat, în vederea realizării unui Studiu de Impact asupra Sănătății Populației din zona platformei industriale, pentru a putea primi avizul DSP în obținerea autorizației integrate de mediu (AIM) pentru noua fabrică de formaldehidă cu o capacitate de 60.000 de tone/an.
Pentru autorizarea funcţionării acestei instalaţii, un pui al SC Kronospan SA, respectiv S.C. KRONOCHEM SEBEŞ S.R.L a depus la A.P.M. Alba în data de 6 ianuarie 2015, documentația de solicitare a autorizației integrate de mediu, aflându-se în prezent în plin proces de evaluare.
În cadrul Comisiei de Analiză Tehnică (CAT), reunită marți la sediul Agenției pentru Protecția Mediului (APM) Alba, toate instituțiile cu atribuții în eliberrarea unei autorizații integrate de mediu (ISU, DSP, Consiliul Județean Alba, Prefectura etc) au reanalizat dosarul KRONOCHEM.
Pentru a își da avizul pentru elberarea AIM pentru noua fabrică de formaldehidă, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba a solicitat reprezentanților Kronospan Sebeș următoarele:
-Să realizeze/ să refacă/ să completeze Studiul de Impact asupra Sănătății în baza căruia solicită autorizația de mediu, întrucât este vechi de șapte ani, perioadă suficient de mare pentru ca ca starea de sănătate a populației din zona de impact să se modifice.
-să respecte noua legislație de sănatate publică (Ordinul MS 119/2014) conform careia obiectivele care necesit[ stabilirea impactului asupra mediului necesită ulterior stabilirea impactului asupra sănătătii.
–să respecte de asemenea legislația care modifică încadrarea formaldehidei din substanță potențial cancerigenă. în substanță cancerigenă, conform Regulamentului 605/2014.
-să respecte anexa la notificarea din 2011 prin care se solicită Kronospan Sebeș să implementeze un program de urmarire a stării de sanătate a populaței.
În data de 22 ianuarie 2015, în urma întâlnirilor între autorități locale, ONG-uri implicate în campania “Opriți Poluarea în Sebeș” și reprezentanții Kronospan, organizate la Prefectura Alba și la Primăria Sebeș, compania Kronospan Sebeș a solicitat Institului National de Sănătate Publică București realizarea unui studiu de impact asupra stării de sănatate pentru toate activitățile desfașurate pe platforma Kronospan Sebeș.
Această situație afectează planurile austriecilor de a porni noua fabrică de formaldehidă de la Sebeș în circa patru luni, așa cum au declarat recent.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT Proiectul de hotărâre privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc pe raza Municipiului Alba Iulia și aprobarea Regulamentului pentru emiterea autorizației de funcționare pentru desfășurarea jocurilor de noroc de tip loto tradițional și pariuri sportive pe raza Municipiului Alba Iulia […]
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]









