Caz ȘOCANT într-o comună din Alba: Doi bărbați trimiși în judecată după ce au violat o femeie, au bătut-o cu pumnii și au amenințată cu cuțitele
Caz ȘOCANT într-o comună din Alba: Doi bărbați trimiși în judecată după ce au violat o femeie, au bătut-o cu pumnii și au amenințată cu cuțitele
Doi bărbați din comuna Șpring au fost trimiși în judecată după ce au violat o femeie, au bătut-o cu pumnii și au amenințat-o cu cuțitele.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș au dispus, la data de 27.03.2024, punerea în mișcare a acțiunii penale față de doi inculpați de sex masculin, unul în vârstă de 37 de ani și unul de 48 de ani, ambii recidiviști și aflați în stare de reținere, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de viol, lovire sau alte violențe, respectiv lipsire de libertate în mod ilegal.
Citește și: Bărbați din Șpring, REȚINUȚI pentru VIOL și lipsire de libertate: Au agresat o femeie de 49 de ani, din Teleorman, care locuia la unul dintre ei

Din actele de urmărire penală efectuate în cauză, a reieșit că există probe din care rezultă bănuiala rezonabilă că:
În noaptea de 24/25.03.2024, în intervalul orar 22:00 – 08:00, ambii inculpați, pe fondul consumului de alcool, prin constrângere fizică, respectiv prin lovirea cu pumnii în diferite zone ale corpului și prin amenințarea cu moartea a unei femei în vârstă de 49 de ani, respectiv prin folosirea a două cuțite cu care au amenințat-o pe victimă, au întreținut raporturi sexuale normale și orale cu aceasta, la locuința unuia dintre inculpați de pe raza comunei Șpring, jud. Alba, în urma cărora persoana vătămată a suferit leziuni corporale care necesită pentru vindecare 8-9 zile de îngrijiri medicale.
Totodată, cei doi au lipsit-o de libertate pe persoana vătămată în acest interval de timp, întrucât nu au lăsat-o să părăsească imobilul respectiv, deși aceasta și-a manifestat verbal această dorință în repetate rânduri, iar când a încercat să fugă pentru a scăpa de agresiunile acestora, a fost prinsă și obligată să rămână în incinta imobilului.
La data de 26.03.2024, ca urmare a propunerii procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sebeș a dispus arestarea preventivă a celor doi inculpați pentru o perioadă de 30 de zile.
Precizăm că punerea în mișcare a acțiunii penale și formularea propunerii de luare a măsurii arestării preventive sunt etape procesuale reglementate în Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual necesar pentru administrarea probatoriului și prevenirea săvârșirii unor alte infracțiuni, iar aceste acte și măsuri de urmărire penală nu pot în nicio situație să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]









