Ştirea zilei

Caz ȘOCANT într-o comună din Alba: Doi bărbați trimiși în judecată după ce au violat o femeie, au bătut-o cu pumnii și au amenințată cu cuțitele

Ioana Oprean

Publicat

în

Caz ȘOCANT într-o comună din Alba: Doi bărbați trimiși în judecată după ce au violat o femeie, au bătut-o cu pumnii și au amenințată cu cuțitele

Doi bărbați din comuna Șpring au fost trimiși în judecată după ce au violat o femeie, au bătut-o cu pumnii și au amenințat-o cu cuțitele.

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș au dispus, la data de 27.03.2024, punerea în mișcare a acțiunii penale față de doi inculpați de sex masculin, unul în vârstă de 37 de ani și unul de 48 de ani, ambii recidiviști și aflați în stare de reținere, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de viol, lovire sau alte violențe, respectiv lipsire de libertate în mod ilegal.

Citește și: Bărbați din Șpring, REȚINUȚI pentru VIOL și lipsire de libertate: Au agresat o femeie de 49 de ani, din Teleorman, care locuia la unul dintre ei

violenta domestica

Din actele de urmărire penală efectuate în cauză, a reieșit că există probe din care rezultă bănuiala rezonabilă că:

În noaptea de 24/25.03.2024, în intervalul orar 22:00 – 08:00, ambii inculpați, pe fondul consumului de alcool, prin constrângere fizică, respectiv prin lovirea cu pumnii în diferite zone ale corpului și prin amenințarea cu moartea a unei femei în vârstă de 49 de ani, respectiv prin folosirea a două cuțite cu care au amenințat-o pe victimă, au întreținut raporturi sexuale normale și orale cu aceasta, la locuința unuia dintre inculpați de pe raza comunei Șpring, jud. Alba, în urma cărora persoana vătămată a suferit leziuni corporale care necesită pentru vindecare 8-9 zile de îngrijiri medicale.

Totodată, cei doi au lipsit-o de libertate pe persoana vătămată în acest interval de timp, întrucât nu au lăsat-o să părăsească imobilul respectiv, deși aceasta și-a manifestat verbal această dorință în repetate rânduri, iar când a încercat să fugă pentru a scăpa de agresiunile acestora, a fost prinsă și obligată să rămână în incinta imobilului.

La data de 26.03.2024, ca urmare a propunerii procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sebeș a dispus arestarea preventivă a celor doi inculpați pentru o perioadă de 30 de zile.

Precizăm că punerea în mișcare a acțiunii penale și formularea propunerii de luare a măsurii arestării preventive sunt etape procesuale reglementate în Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual necesar pentru administrarea probatoriului și prevenirea săvârșirii unor alte infracțiuni, iar aceste acte și măsuri de urmărire penală nu pot în nicio situație să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam

Ioana Oprean

Publicat

în

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric

Ioana Oprean

Publicat

în

De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]

Citește mai mult