Ştirea zilei

Caz ȘOCANT într-o comună din Alba: Doi bărbați trimiși în judecată după ce au violat o femeie, au bătut-o cu pumnii și au amenințată cu cuțitele

Ioana Oprean

Publicat

în

Caz ȘOCANT într-o comună din Alba: Doi bărbați trimiși în judecată după ce au violat o femeie, au bătut-o cu pumnii și au amenințată cu cuțitele

Doi bărbați din comuna Șpring au fost trimiși în judecată după ce au violat o femeie, au bătut-o cu pumnii și au amenințat-o cu cuțitele.

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș au dispus, la data de 27.03.2024, punerea în mișcare a acțiunii penale față de doi inculpați de sex masculin, unul în vârstă de 37 de ani și unul de 48 de ani, ambii recidiviști și aflați în stare de reținere, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de viol, lovire sau alte violențe, respectiv lipsire de libertate în mod ilegal.

Citește și: Bărbați din Șpring, REȚINUȚI pentru VIOL și lipsire de libertate: Au agresat o femeie de 49 de ani, din Teleorman, care locuia la unul dintre ei

violenta domestica

Din actele de urmărire penală efectuate în cauză, a reieșit că există probe din care rezultă bănuiala rezonabilă că:

În noaptea de 24/25.03.2024, în intervalul orar 22:00 – 08:00, ambii inculpați, pe fondul consumului de alcool, prin constrângere fizică, respectiv prin lovirea cu pumnii în diferite zone ale corpului și prin amenințarea cu moartea a unei femei în vârstă de 49 de ani, respectiv prin folosirea a două cuțite cu care au amenințat-o pe victimă, au întreținut raporturi sexuale normale și orale cu aceasta, la locuința unuia dintre inculpați de pe raza comunei Șpring, jud. Alba, în urma cărora persoana vătămată a suferit leziuni corporale care necesită pentru vindecare 8-9 zile de îngrijiri medicale.

Totodată, cei doi au lipsit-o de libertate pe persoana vătămată în acest interval de timp, întrucât nu au lăsat-o să părăsească imobilul respectiv, deși aceasta și-a manifestat verbal această dorință în repetate rânduri, iar când a încercat să fugă pentru a scăpa de agresiunile acestora, a fost prinsă și obligată să rămână în incinta imobilului.

La data de 26.03.2024, ca urmare a propunerii procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sebeș a dispus arestarea preventivă a celor doi inculpați pentru o perioadă de 30 de zile.

Precizăm că punerea în mișcare a acțiunii penale și formularea propunerii de luare a măsurii arestării preventive sunt etape procesuale reglementate în Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual necesar pentru administrarea probatoriului și prevenirea săvârșirii unor alte infracțiuni, iar aceste acte și măsuri de urmărire penală nu pot în nicio situație să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult