Actualitate

Caz REVOLTĂTOR: Medicii de pe ambulanță sunt acuzați că au lăsat o fată de 12 ani să moară. Care sunt cauzele

Ioana Oprean

Publicat

în

O fetiţă de 12 ani din comuna Bărbăteşti, județul Vâlcea, a murit joi dimineaţa, cel mai probabil intoxicată cu monoxid de carbon. Primarul acuză medicii de pe ambulanță că l-au consultat pe fratele copilei și l-au dus pe spital, dar pe aceasta au refuzat să o ia. Ambulanța neagă, conform Mediafax.

Primele informații arată că fetiţa de 12 ani din comuna Bărbăteşti s-a intoxicat cu monoxid de carbon.

Primarul localității, Constantin Bănacu, a declarat, pentru MEDIAFAX, că miercuri seara la locuința copilei a fost un echipaj SAJ, care a dus la spital mama copilei și pe fratele ei, dar asistenta a refuzat să o ia pe fetiţă la spital. Edilul spune că fata se plângea de dureri de cap şi ameţeală.

„Cumnata mea a sunat la Salvare. A venit Salvarea şi a luat mama şi fratele fetei. Fata nu i-a interesat să o ia la o investigaţie, că doar nu erau cheltuieli suplimentare. Practic au lăsat-o acasă, în condiţiile în care fata spunea că şi ea are ameţeli şi dureri de cap”, a spus Constantin Bănacu.

În replică, managerul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Vâlcea, Dan Pădureanu, a declarat, pentru MEDIAFAX, că miercuri seara echipajul a fost chemat exclusiv la fratele copilei, care se simţea rău după ce a mâncat cipsuri şi a băut suc.

Echipajul a găsit o glicemie mărită la băiat, cu febră, astfel că a fost dus la spital, spune managerul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Vâlcea.

„Nu a fost în niciun fel vorba de solicitare pentru fetiţa care mai era în casă şi care a rămas cu tatăl şi celelalte persoane care mai erau acolo. Solicitarea a fost făcută doar pentru acel copil. Mie, echipajul care a fost acolo, mi-a explicat că singura persoană avea nevoie de ajutor era băieţelul. Copilul a vărsat. S-a pus în discuţie faptul că mâncase o pungă întreagă de cipsuri şi băuse o sticlă de suc”, a declarat Dan Pădureanu.

Joi dimineaţa, tatăl a găsit-o pe copilă fără suflare. A sunat la asistenta din comună, iar femeia a chemat Ambulanţa, apelând 112.

Potrivit ISU Vâlcea, apelul a fost la ora 6.33, iar până la sosirea echipajelor de salvare, asistenta din localitate a început manevrele de resuscitare.

„Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Vâlcea şi SAJ a fost solicitat să intervină pentru o fetiţă de 12 ani, în comuna Bărbăteşti. După anunţ, apelanta a început manevrele de resuscitare”, a anunţat ISU Vâlcea

Copila a fost resuscitată fără succes și s-a declarat decesul.

Edilul din Bărbăteşti spune că cei doi copii erau îngrijiţi de vecini, pentru că părinţii vindeau legume pe piaţă, în Râmnicu Vâlcea. Cu câteva zile în urmă, părinţii s-au întors şi au luat copiii acasă. Tragedia s-ar fi întâmplat, spune primarul din Bărbăteşti, din cauza unei sobe construite de curând şi care ar fi degajat monixid de carbon.

sursa: stiripesurse.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult