„Carpe diem” Performanţa Ighiu! Din postura de lider, derby-ul promovării cu ASU Poli Timişoara pentru echipa lui Adorian Himcinschi
Performanţa Ighiu este surpriza sezonului în Seria a 4-a a eşalonului terţ, nou-promovata având şanse reale de a accede în Liga a 2-a.
Format ca şi fotbalist la Timişoara, Adorian Himcinschi se întoarce în Banat cu gândul că poate realiza cea mai mare performanţă a carierei de antrenor. Formaţia sa a recuperat diferenţa de şase puncte ce se înregistra la mijlocul sezonului faţă de ASU Poli, pe care a depăşit-o acum cu un punct (având un meci mai mult disputat), iar în Vinerea Mare, în Banat, este un adevărat derby, între primele două clasate. Performanţele… Performanţei sunt remarcabile în acest campionat: Romică David – cu 20 de reuşite este golgheterul Ligii a 3-a, ighienii fiind primii din serie în privinţa punctelor externe (23), cu cea mai bună defensivă din Seria a 4-a (13 goluri primite) şi cea mai prolifică ofensivă (45 de goluri înscrise, la egalitate cu Metalurgistul Cugir). “Această clasare este rodul seriozităţii şi a muncii depuse. Dar ceea ce am realizat până în prezent nu ar reprezenta nimic dacă nu ne vom continua ascensiunea. Ne aşteptam să fim sus, dar trebuie să continuăm pe aceeaşi linie pentru ca la final să ne mândrim că am realizat ceva notabil”, a declarat antrenorul Adorian Himcinschi, artizanul acestor rezultate de senzaţie ale debutantei.
*Himcinschi: „Acest derby este ca o sărbătoare pentru noi”
Himcinschi ştie ce înseamnă pasiunea cu care suporterii trăiesc fotbalul în Banat, ca şi jucător petrecându-şi 16 ani în Vest. Antrenat de tatăl lui Sorin Brîndescu la Banatul Timişoara, Adorian Himcinschi a fost coleg la CFR Timişoara cu actualul „principal” al formaţiei de pe locul secund. „Este o sărbătoare pentru noi că jucăm acest derby, meci în care se poate întâmpla orice. Am fost un deceniu şi jumătate în Timişoara, trăiesc un sentiment aparte că mă întorc acolo. N-ar trebui să existe o presiune suplimentară, locul întâi este onorabil pentru o echipă mică, precum Performanţa Ighiu, e nevoie însă să rămânem la fel ca şi până acum, realişti şi cu picioarele pe pământ”, a adăugat Himcinschi.
*”Poli este o formă de viaţă”
În acest sezon, Performanţa a bifat 3 victorii în descinderile din Banat, 3-0 la Giarmata, 3-1 la Lugoj şi 1-0 la Becicherecu Mic, dar are în faţă pe „alb-violeţi”, ce n-au pierdut încă puncte pe propriul teren! “În astfel de meciuri simţi că eşti fotbalist şi antrenor! Asemenea suporteri frenetici care se manifestă extraordinar în tribună îţi insuflă o anumită stare de spirit. Fanii «alb-violeţi» mănâncă fotbal pe pâine, pentru ei Poli este o formă de viaţă”, a mai spus Himcinschi, care laudă iubirea cu care este înconjurată ASU Poli Timişoara.
*”Vrem să rămânem pe primul loc”
Chiar dacă se înfruntă primele două clasate, despărţite de un singur punct, iar în derby-ul nou-promovatelor valoarea punctelor este dublă, “principalul” liderului crede că promovarea nu se va tranşa pe “Ştiinţa” în etapa dinaintea Sărbătorilor Pascale. “Noi ne-am dorit ca derby-ul să ne găsească cu şanse la promovare, pe primele locuri. Cu atât mai mult ne stimulează prima poziţie. Va fi un derby, între primele două clasate, nu se va decide acum promovarea, dar, cu siguranţă rezultatul îşi va pune amprenta pe configuraţia clasamentului”, a menţionat Himcinschi, ce nu se poate baza pe Oniche şi Cornea – suspendaţi. “Avem atuurile noastre, dar în acelaşi timp ne preocupă să anihilăm punctele forte ale adversarului, pe care le ştim foarte bine. Am muncit foarte mult să ajungem primii şi vrem să rămânem aici. Ne dorim în primul rând să nu pierdem la Timişoara”, a încheiat antrenorul albaiulian.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









