Ştirea zilei

Care sunt măsurile eliminate odată cu încetarea stării de alertă în România: Precizările ministrului Sănătății

Ioana Oprean

Publicat

în

Care sunt măsurile eliminate odată cu încetarea stării de alertă în România: Precizările ministrului Sănătății

Începând de miercuri, starea de alertă, în România, va înceta, astfel măsurile restrictive vor fi eliminate, anunță Alexandru Rafila, ministrul Sănătății.

Potrivit acestuia, masca de protecție nu va mai fi obligatorie, nici în spațiile interioare, nici în exterior, operatorii economici vor funcționa fără restricții de oră sau capacitate, se renunță la formularul PLF și, de asemenea, certificatul digital COVID nu va mai fi solicitat la intrarea în România.

Principalele declarații ale ministrului Alexandru Rafila:

„Faptul că Guvernul a hotărât ridicarea stării de alertă se ajunge într-o situație nouă, în care toate restricțiile vor fi ridicate. Voi face și recomandări profesionale, astfel încât impactul măsurilor să nu se soldeze cu o creștere a numărului de cazuri.

Prudența și responsabilitatea individuală trebuie să fie principalele atribute ale perioadei următoare.

Odată cu încetarea stării de alertă:
  • Utilizarea măștii în spațiile exterioare și în spațiile interioare nu va mai fi obligatorie, dar va fi necesară și o să revin asupra acestui lucru;
  • Nu vor exista limite privind accesul în diverse spații publice, precum spații comerciale, instituții de alimentație publică, instituții publice;
  • Nu vor mai exista limite în privința orarului;
  • Acel certificat PLF de localizare a călătorilor nu va mai fi solicitat;
  • La intrarea în țară nu va mai fi solicitat certificatul electronic COVID;
  • Recomandăm cetățenilor, apropo de călătoriile în străinătate, pentru că marea majoritate a țărilor europene păstrează acest certificat la intrarea în fiecare stat membru, să consulte condițiile de călătorie. Noi suntem pregătiți și păstrăm partea de legislație care permite emiterea acestui certificat electronic.
Măsurile recomandate în continuare:
  • Purtarea măștii de protecție în spațiile deschise aglomerate, în mijloacele de transport în comun, în spațiile închise, inclusiv în unitățile sanitare, în grădinițe, școli, universități;
  • Evitarea spațiilor aglomerate fie că sunt închise sau deschise;
  • Spălatul mâinilor, utilizarea unui antiseptic;
  • Mijloacele de transport în comun și unitățile de interes public trebuie curățate și dezinfectate periodic;
  • Persoanele care au simptome – testare, prezentare la medic, la centrul de evaluare;
  • Măsurile fac parte din pachetul de responsabilitate individuală.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

27 iunie – 1 iulie 2026 | COD ROȘU de caniculă timp de 3 zile în Alba și alte județe: De când devine vremea insuportabilă

Ioana Oprean

Publicat

în

COD ROȘU de caniculă timp de 3 zile în Alba și alte județe: De când devine vremea insuportabilă Alba și alte județe din România vor fi timp de 3 zile sub incidența unor atenționări meteo Cod Roșu de caniculă. Prima astfel de atenționare va intra în vigoare duminică, 28 iunie 2026, la ora 10.00. Cele […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Parada Rozelor între Aiud și Ciumbrud, debut spectaculos și înmiresmat al celui mai parfumat eveniment din România, Sărbătoarea Rozelor 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Parada Rozelor între Aiud și Ciumbrud, debut spectaculos și înmiresmat al celui mai parfumat eveniment din România, Sărbătoarea Rozelor 2026 Sărbătoarea Rozelor 2026 a debutat, sâmbătă, 27 iunie 2026, cu o spectaculoasă și înmiresmată Paradă a Rozelor între Aiud și Ciumbrud. La Parada Rozelor, pe traseul Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – Ciumbrud, participă Fanfara […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]

Citește mai mult