Care a fost cauza carambolului mortal de pe autostrada A1 Sibiu-Boița: Fenomenul meteo, foarte greu de combătut
După un accident în care au fost implicate șase autoturisme, în cursul nopții de duminică spre luni, a fost luată decizia închiderii autostrăzii A1, pe un segment de 12 kilometri, de la intrarea pe DN7 (Sibiu-Vâlcea) și până la km. 237 (nod rutier Mohu).
Citește și: ACCIDENT rutier GRAV pe A1 Sibiu – Boița: Un bărbat a decedat, iar altul este grav rănit, după un carambol cu șase autovehicule
Accidentul a avut loc din cauza neadaptării vitezei la condițiile de trafic cu toate că pe panourile de afișaj au fost postate avertismente în acest sens, avertizează CNAIR.
Circulaţia pe autostrada A1, în zona afectată de fenomenul de ”ploaie îngheţată”, a fost deschisă, a anunţat luni dimineaţa Compania Naţională de Administrarea a Infrastructurii Rutiere.
„În această dimineaţă, începând cu ora 3:00, după încetarea ‘ploii îngheţate’, drumarii au intervenit şi au făcut posibilă circulaţia pe ambele sensuri ale A1 de la intrarea pe DN7 (Sibiu – Vâlcea) şi până la km 237 (nod rutier Mohu). Menţionăm că fenomenul de ‘ploaie îngheţată’ este semnalat şi în această dimineaţă în judeţul Sibiu până la ora 10:00. Precizăm că ‘ploaia îngheţată’ este un fenomen foarte greu de combătut pentru că materialele antiderapante sunt imediat acoperite de gheaţă”, spune CNAIR.
În acest context, compania de drumuri atrage atenţia conducătorilor auto să reducă viteza dacă trec prin zone cu ploaie, iar pe autostrăzi să respecte recomandările afişate pe panourile de avertizare (reducerea vitezei la 60 km/h şi păstrarea unei distanţe mai mari faţă de autovehiculele din faţă).
„Facem din nou apel la conducătorii auto să reducă viteza, să păstreze distanţa între autovehicule şi să respecte avertismentele autorităţilor. Acţionăm în permanenţă acolo unde situaţia o impune. Facem apel la conducătorii auto să circule prudent, să adapteze viteza la condiţiile din trafic, să plece la drum doar dacă au autovehiculele echipate corespunzător pentru condiţii de iarnă şi să se informeze în prealabil cu privire la condiţiile de trafic din zonele tranzitate”, avertizează reprezentanţii CNAIR.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, luni dimineaţa, două atenţionări nowcasting Cod galben de polei pentru localităţi din judeţele Sibiu şi Argeş.
Potrivit meteorologilor, până la ora 10.00, în judeţul Sibiu, localităţile Avrig, Tălmaciu, Şelimbăr şi Boiţa, se vor semnala precipitaţii mixte care depun polei.’
Sursa: ziare.com
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]









